Nawigacja
ZSZ KUCHARZ (kwalifikacja T.6 - TG.7 - HGT.2) - Zadanie praktyczne nr 2 CZERWIEC 2015   (DARMOWY)
KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII

ZSZ KUCHARZ (kwalifikacja T.6 - TG.7 - HGT.2 - CZERWIEC 2015 Zadanie praktyczne nr 2 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Zgodnie z zamieszczonymi recepturami wykonaj po dwa zestawy potraw składających się z: kotletów z kaszy jęczmiennej i marchwi, dipu chrzanowego i zielonej sałaty. Stanowisko do wykonywania potraw masz przygotowane: surowce odważone i odmierzone zgodnie z recepturą, jaja zostały zdezynfekowane. Dobierz zastawę stołową, wyporcjuj w taki sposób, aby każda porcja zawierała trzy kotlety, dip i zieloną sałatę.
Gorące kotlety oraz dip i sałatkę podaj w wybranych naczyniach, podaj do nich sztućce.
Zgłoś Przewodniczącemu ZNCP poprzez podniesienie ręki gotowość do ekspedycji potraw.
Podczas wykonywania zadanie przestrzegaj zasad organizacji pracy, bhp, ppoż. oraz ochrony środowiska. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Nowy egzamin zawodowy - podstawa kształcenia w zawodzie kucharz
KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII

Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie kucharz (512001)

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.

W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.

W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.

Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) przechowywania żywności;

2) sporządzania potraw i napojów;

3) wykonywania czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów.

2. EFEKTY KSZTAŁCENIA

Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:

1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Zasadnicza Szkoła Zawodowa KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII) - Zadanie praktyczne nr 1c CZERWIEC 2004   (DARMOWY)
KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII

ZSZ KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII - CZERWIEC 2004
Zadanie nr 1c (egzamin zawodowy)

Sporządź po trzy porcje potraw: pierogi z mięsem, surówka z włoskiej kapusty zgodnie z załączonym sposobem wykonania, mając do dyspozycji urządzenia znajdujące się w pracowni (maszynka do mielenia, trzon kuchenny, mikser, lodówka, waga). Surowce przygotuj (odważ lub odmierz) zgodnie z podanym normatywem surowcowym z wyjątkiem mięsa mielonego, które już masz odważone w odpowiedniej ilości. Wykonuj zadanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Z przygotowanych potraw wykonaj trzy zestawy obiadowe. Jeden zestaw obiadowy zdegustuj i oceń, a dwa podaj do degustacji i oceny członkom komisji. Pamiętaj o odpowiedniej wielkości porcji, temperaturze i sposobie podania potraw. Czas wykonania zadania wynosi 180 minut

Instrukcja do wykonania zadania

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:

  1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania oraz normatyw surowcowy i sposób wykonania potraw załączony do zadania.
  2. Zapisz w formularzu Plan działania:
    a) kolejność wykonywanych czynności
    b ) podstawowe surowce do sporządzenia pierogów
    c) podstawowe surowce do sporządzenia surówki
    d) listę niezbędnych narzędzi pracy, sprzętu i naczyń.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Zasadnicza Szkoła Zawodowa KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII - Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 1 PRÓB...   (DARMOWY)
KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII

ZSZ KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII - PRÓBNY
Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 1)

Zaplanowanie wykonania zadania jest poprawne, jeśli:

  • zapiszesz w formularzu czynności, takie jak: przygotowanie mięsnej masy mielonej, formowanie, obsmażenie, duszenie klopsików, zagęszczanie i doprawianie sosu, gotowanie makaronu, obróbka wstępna warzyw i przygotowanie surówki, porcjowanie potraw,
  • wymienisz garnki z pokrywą, patelnię, miski, noże, deski do krojenia, sito, łyżkę drewnianą, cedzak,
  • obliczysz ilości kapusty kwaszonej potrzebną do sporządzenia trzech porcji surówki,
  • Zorganizowanie stanowiska jest poprawne, jeśli:
  • wybierzesz spośród udostępnionego zestawu sprzętu i urządzeń dwa garnki z pokrywą różnej wielkości, patelnię odpowiedniej wielkości, deskę do krojenia, noże, łyżkę drewnianą, cedzak, miski, naczynia do ekspedycji potraw,
  • zgromadzisz na stanowisku pracy tacę z odmierzonymi surowcami i półproduktami,
  • sprawdzisz i przygotujesz do pracy wagę, kuchenkę, drobny sprzęt kuchenny,
  • dobierzesz środki ochrony indywidualnej: łapki, czysty fartuch lub spodnie i bluzę, zasłonkę, nakrycie głowy, bezpieczne obuwie na niskim obcasie,
  • umyjesz ręce przed przystąpieniem do pracy, przygotujesz gąbkę do mycia naczyń, ściereczkę do wycierania naczyń.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Zasadnicza Szkoła Zawodowa KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII) - Zadanie praktyczne nr 1 PRÓBNY   (DARMOWY)
KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII

ZSZ KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII - PRÓBNY
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Wykonaj po trzy porcje potraw: klopsiki duszone w sosie pomidorowym, makaron ugotowany z makaronu gotowego, surówka z kapusty kwaszonej z dodatkiem marchwi i cebuli. Z przygotowanych potraw wykonaj trzy zestawy obiadowe. Każdy zestaw obiadowy składa się z klopsików w sosie pomidorowym, makaronu i surówki z kwaszonej kapusty. Surowce
i półprodukty niezbędne do wykonania zadania, zgodnie z załączonym poniżej normatywem surowcowym, masz już odważone i przygotowane na tacy, z wyjątkiem kapusty kwaszonej.

Oblicz, posługując się normatywem surowcowym, ilość kapusty potrzebną do przygotowania trzech porcji surówki i ją odważ. W tabeli obok normatywu surowcowego określony jest również sposób wykonania potraw. Szczególnie zwróć uwagę na przestrzeganie zasad higieny pracy podczas przeprowadzania obróbki wstępnej i cieplnej.

Używaj sprzętu i narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem. Pamiętaj, że jedna porcja (dwie sztuki) klopsików w sosie pomidorowym powinna ważyć 150 g, ugotowanego makaronu i surówki po 150 g. Jeden zestaw obiadowy zdegustuj i oceń
sam, a dwa podaj, na przygotowanym stole, do degustacji i oceny członkom komisji. Pamiętaj, że klopsiki i makaron należy podać gorące. Surówkę podaj osobno. Zadanie musisz wykonać w czasie 180 minut. Dbaj o czystość na stanowisku podczas pracy.

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:

  1. Przed przystąpieniem do wykonania potraw, przedstaw komisji egzaminacyjnej aktualną książeczkę zdrowia, z badaniami lekarskimi.
  2. Przeanalizuj treść zadania oraz normatyw surowcowy i sposób wykonania potraw, załączony do zadania.
  3. Zapisz w formularzu pn. Plan działania:
    a. kolejność wykonywanych czynności podczas przygotowywania potraw,
    b. wykaz niezbędnych surowców, półproduktów, sprzętu i urządzeń do wykonania potraw.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?