OPIEKUNKA DZIECIĘCA (kwalifikacja Z.11 - MS.11 - SPO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020   (DARMOWY)
OPIEKUNKA DZIECIĘCA

OPIEKUNKA DZIECIĘCA (kwalifikacja Z.11 - MS.11 - SPO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na podstawie opisu przypadku Poli Mak sporządź dokumentację:
- Kartę danych dziecka;
- Zasady karmienia dwumiesięcznego dziecka ze skłonnością do ulewania;
- Czynniki sprzyjające występowaniu pieluszkowego zapalenie skóry;
- Postępowanie z dzieckiem w przypadku wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry.
Opis przypadku
Pola Mak ma 9 tygodni. Wychowuje się w pełnej rodzinie, która zamieszkuje w dwupokojowym mieszkaniu. Dziewczynka jest pierwszym dzieckiem w rodzinie. Ojciec Poli zatrudnił opiekunkę do dziecka z uwagi na konieczność leczenia szpitalnego żony, gdyż sam nie radzi sobie z opieką nad dzieckiem. Ojciec Poli chce, aby dziecko pod nieobecność matki w domu było bezpieczne i rozwijało się we właściwym dla siebie tempie, dlatego bardzo dokładnie i systematycznie przekazuje informacje o swojej córce opiekunce dziecięcej.
Pola urodziła się w szpitalu siłami natury w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży. Uzyskała 9 punktów w skali Apgar. Jeden punkt został odjęty przez lekarza za barwę skóry dziecka. Masa urodzeniowa Poli wynosiła 3300 g, jej długość ciała 54 cm, a obwód główki 35 cm. W okresie noworodkowym zagrożenia zdrowotne nie występowały. Dziecko rozwija się prawidłowo. Karmione jest sztucznie ze względu na brak pokarmu u matki. Niepokój rodziców wzbudza skłonność Poli do ulewania pokarmu. Przeprowadzona diagnostyka medyczna nie wykazała nieprawidłowości w budowie układu pokarmowego dziecka. Stwierdzono ulewanie spowodowane fizjologiczną niedojrzałością zwieracza przełyku. Aktualnie masa ciała Poli zwiększyła się o 1700 g, jej długość ciała wzrosła o 3 cm, a obwód główki zwiększył się o 2 cm.
W ostatnim czasie na skórze dziewczynki w okolicach przylegania pieluszki do ciała położna środowiskowa zauważyła zmiany świadczące o pieluszkowym zapaleniu skóry.
Przygotuj na stanowisku do wykonywania zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych zestaw do zabiegu toalety twarzy i krocza po wypróżnieniu ze zmianą pieluszki jednorazowej dwumiesięcznego niemowlęcia. Pobierz z magazynu i skompletuj wszystkie potrzebne przybory, materiały i środki.
UWAGA — Po uzyskaniu zgody PZN i w obecności egzaminatora wykonaj zabieg toalety twarzy i przewijania po wypróżnieniu na fantomie niemowlęcia, traktując go jak rzeczywiste dwumiesięczne dziecko płci żeńskiej.
Uporządkuj stanowisko pracy po zakończeniu czynności.
Toaletę twarzy i krocza po wypróżnieniu ze zmianą pieluszki jednorazowej dwumiesięcznego niemowlęcia wykonaj w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Po tym czasie PZN wyda komunikat „czas minął", oznaczający zaprzestanie oceny przez egzaminatora. W przypadku braku komunikatu zakończ czynności gdy uznasz, że wykonałeś zadanie.
Wszystkie formularze do wypełnienia znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym. Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Opis przypadku pana Adriana Gałązki
Pan Adrian Gałązka jest uczestnikiem warsztatów terapii zajęciowej. Od 3 lat uczestniczy w zajęciach w pracowni gospodarstwa domowego. Ma 34 lata, jest jedynakiem, wychowywanym przez samotną matkę. Ojciec Adriana nadużywał alkoholu, odszedł, kiedy syn miał 5 lat i całkowicie zerwał kontakt z rodziną. Matka chcąc zrekompensować synowi brak ojca, sama wykonywała wszystkie prace domowe. Jako osoba nadopiekuńcza, wyręczała syna we wszystkich czynnościach dnia codziennego, nie dając mu tym samym możliwości opanowania podstawowych umiejętności życiowych.
Pan Adrian posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym (01-U) ze względu na niepełnosprawność intelektualną. Ukończył szkołę specjalną i z zawodu jest obuwnikiem. Ma problemy z koncentracją uwagi i z zapamiętywaniem. Dominuje u niego myślenie konkretno-obrazowe. Wszystko co robi, chciałby robić od razu za pierwszym razem dobrze. Szybko się zniechęca, ale motywują go pochwały i słowa uznania ze strony innych osób. Jest labilny emocjonalnie, z łatwością przechodzi z płaczu do histerycznego śmiechu. Ma trudności z rozpoznawaniem, nazywaniem i kontrolowaniem emocji. Łatwo ulega presji grupy i nie potrafi wyrażać swojego zdania w sposób asertywny i otwarty. Łatwo go zranić słowem, często wycofuje się.
Pół roku temu zmarła jego babcia, z którą miał bardzo dobry kontakt i w każde wakacje przebywał u niej przez miesiąc. Śmierć babci wywołała u niego poczucie osamotnienia i spadek motywacji do pracy. Matka mężczyzny obecnie ma poważne problemy zdrowotne i nie jest w stanie dbać o dom i syna tak, jak do tej pory. Zdarza się, że pan Adrian zaniedbuje higienę osobistą i często chodzi w nieuprasowanej odzieży. Nie potrafi posługiwać się żelazkiem, ma trudność z doborem garderoby do okoliczności. Pan Adrian nigdy nie dysponował samodzielnie swoim budżetem i zdarza się, że potrafi jednego dnia wydać wszystkie pieniądze, które otrzyma. Uwielbia żywność typu fast food oraz napoje słodzone. Odżywia się nieregularnie i ma nadwagę. Pali bardzo dużo papierosów. Niechętnie przebywa na świeżym powietrzu, lubi tańczyć. W wolnym czasie ogląda komiksy i dobrze rysuje. Bardzo chce się usamodzielnić i zamieszkać w mieszkaniu chronionym oraz nauczyć się gotować i piec. Chce zadbać o siebie i nauczyć się prasować. Jego marzenie to podjęcie pracy w przyszłości.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

OPIEKUN MEDYCZNY (kwalifikacja Z.4 - MS.4 - MED.3) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020   (DARMOWY)
OPIEKUN MEDYCZNY

OPIEKUN MEDYCZNY (kwalifikacja Z.4 - MS.4 - MED.3) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na oddziale wewnętrznym od niedawna przebywa 78-letnia Anna Mosoń ze zdiagnozowaną cukrzycą i wyłonioną kolostomią. Pacjentka została przyjęta z objawami hipoglikemii, zaniedbana higienicznie, odwodniona i niedożywiona. Obecnie poziom glukozy we krwi został wyrównany, ale pacjentka nadal jest osłabiona i odwodniona, przy próbie wstawania z łóżka przewraca się. Nie jest w stanie wykonywać czynności higienicznych. Mocz oddaje do basenu w małych ilościach. Kobieta nie radzi sobie z samodzielną wymianą worka i pielęgnacją stomii. Uskarża się na zwiększoną ilość oddawanych gazów. Na grzbietowej powierzchni prawej ręki (dłoni) istnieje bolesny krwiak, po uderzeniu się w domu. Pacjentka mieszka sama, jedynie sąsiadka sporadycznie pomaga jej w robieniu zakupów i załatwianiu spraw urzędowych. Chora jest niespokojna i boi się powrotu do domu. Niechętnie przyjmuje posiłki i płyny.
Wypisz problemy występujące u pacjentki oraz zalecenia edukacyjne dla pacjentki z wyłonioną stomią jelita grubego.
Formularze do wypełnienia zamieszczone są w arkuszu egzaminacyjnym.
Wykonaj mycie krocza na basenie sanitarnym pacjentce leżącej w łóżku, a następnie załóż jej zimny okład z roztworu Altacetu na grzbietową powierzchnię prawej ręki. Czynności wykonaj na fantomie osoby dorosłej, traktując go jak pacjentkę.
Gotowość do wykonania zabiegów zgłoś przewodniczącemu ZN przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zgody przystąp do wykonania czynności, realizując je w czasie nie dłuższym niż 45 minut. Po przekroczeniu tego czasu przewodniczący ZN skieruje komunikat czas minął, oznaczający zakończenie procesu oceny przez egzaminatora.
Wykonane czynności potwierdź w postaci nieczytelnego podpisu (parafki - nie wpisuj swojego nazwiska) w karcie indywidualnej pielęgnacji pacjentki, zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym. W miejscu daty wpisz datę egzaminu, a w miejscu godziny, bieżącą godzinę wykonywania czynności. Materiały, przybory, środki i sprzęt niezbędne do wykonania zadania znajdują się w magazynie. Wszystkie czynności wykonaj zgodnie z zasadami i procedurami, uwzględniając przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomię pracy. Po wykonaniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. Arkusz egzaminacyjny pozostaw na stoliku.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH (kwalifikacja T.15 - TG.16 - HGT.12) - Zadanie praktycz...   (DARMOWY)
TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH (kwalifikacja T.15 - TG.16 - HGT.12) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Wykonaj prace na rzecz restauracji, która przyjęła zamówienie na zorganizowanie obiadu w formie zasiadanej dla 25 osób.
Sporządź Zapotrzebowanie na surowce, półprodukty i produkty niezbędne do przygotowania przystawki dla 25 osób na podstawie danych zamieszczonych w Tabeli 1. Normatyw surowcowy na 10 porcji przystawki oraz Tabeli 2. Wykaz przeliczników jednostek zakupu wybranych surowców, półproduktów i produktów. Obliczenia zapisz w Formularzu 1.
Sporządź Kalkulację kosztu obiadu dla 25 osób, korzystając z danych zmieszczonych w Tabeli 3. Wykaz cen jednostkowych surowców, półproduktów i produktów niezbędnych do sporządzenia deseru i napoju oraz Tabeli 4. Wykaz cen netto i wartości energetycznej 1 porcji potraw. Obliczenia zapisz w Formularzu 2.
Oceń zaplanowany jadłospis pod względem procentowego pokrycia normy na energię przypadającej na obiad osoby dorosłej w Formularzu 3. Karta oceny wartości energetycznej obiadu dla 25 osób. Do obliczeń wykorzystaj informacje zawarte we Wstępnym zamówieniu i Tabeli 4. Wykaz cen netto i wartości energetycznej 1 porcji potrawy.
Uzupełnij Formularz 4. Zapotrzebowanie ilościowe na zastawę stołową niezbędną do podania zupy, dania głównego, deseru i napoju wchodzących w skład obiadu dla 25 osób, uwzględniając metody podania potraw ujęte we Wstępnym zamówieniu oraz informacje z Tabeli 5. Wykaz zastawy stołowej będącej na wyposażeniu restauracji do podania obiadu.
Zapoznaj się ze Schematem nakrycia stołu zastawą stołową niezbędną do podania przystawki metodą francuską dla jednego gościa, a następnie uzupełnij Legendę do schematu opisując poszczególne elementy nakrycia uwzględniając zastawę wymienioną w Tabeli 5. Wykaz zastawy stołowej będącej na wyposażeniu restauracji do podania obiadu.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 150 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNEJ (kwalifikacja T.14 - TG.15) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020   (DARMOWY)
TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNEJ

TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNEJ (kwalifikacja T.14 - TG.15) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Korzystając z informacji o imprezie turystycznej, faktury - procedura marży dla biur podróży, informacji o wyposażeniu uczestnika obozu żeglarskiego w języku obcym oraz fragmentu rozkładu jazdy PKP, sporządź:
- umowę - zgłoszenie udziału w studenckim obozie żeglarskim Mazury 2020,
- fakturę korygującą,
- kartę uczestnika imprezy turystycznej (fragment),
- informację dla klienta - Przejazdy transportem kolejowym.
Druki niezbędne do sporządzenia dokumentów znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym.

Agencja Turystyczna Wakacje udziela uczestnikom imprezy turystycznej informacji o przejazdach transportem kolejowym do miejsca zbiórki przed wyjazdem na studencki obóz żeglarski oraz po jego zakończeniu (miejsce zamieszkania - Kalisz, Kalisz - miejsce zamieszkania).
Klientka Bożena Gajka poprosiła o informację o najszybszy czas dojazdu na miejsce zbiórki i z powrotem zaznaczając, że podróż może rozpocząć 07.08.2020 r. po godz. 600 z miejscowości, w której mieszka. W dniu podpisania z klientką umowy-zgłoszenia udziału w studenckim obozie żeglarskim, 24.06.2020 r., dokonała ona wpłaty całej kwoty za udział w imprezie turystycznej gotówką u agenta turystycznego. Klientka złożyła również wniosek o wystawienie faktury.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 150 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 1 z 457 1 2 3 4 5 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?