Nawigacja
TECHNIK MECHANIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2008   (DARMOWY)
TECHNIK MECHANIK

TECHNIK MECHANIK - CZERWIEC 2008
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Zakład Mechaniczny przyjął zlecenie na wykonanie naprawy niewielkie] partii zespołów kół pasowych (Rysunek 1). Po demontażu i weryfikacji, określono następujący zakres prac związanych z naprawą każdego zespołu w zakładzie mechanicznym:

  • dobrać materiał do wykonania wału o wyższej wytrzymałości od stosowanego dotychczas,
  • wykonać wał z dobranego materiału,
  • wymienić łożyska toczne,
  • wymienić elementy złączne,
  • wymienić pierścień osadczy,
  • wymienić elementy uszczelniające.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z naprawą zespołu koła pasowego na podstawie określonego zakresu prac oraz załączonej dokumentacji.

Wyposażenie zakładu umożliwia przeprowadzenie operacji obróbki skrawaniem oraz kontroli jakości wykonania wału i montażu w warunkach produkcji małoseryjnej.

Projekt realizacji prac egzaminu zawodowego powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej stosowny do zakresu realizowanych prac.
  2. Założenia do opracowania projektu sformułowane na podstawie treści zadania i dokumentacji.
  3. Wykaz czynności związanych z demontażem zespołu koła pasowego, z uwzględnieniem kolejności.
  4. Wymiary i gatunek materiału wyjściowego z uwzględnieniem naddatków obróbkowych na wykonanie wału, o wyższej wytrzymałości od zastosowanego.
  5. Przebieg procesu wykonania wału, w formie schematu blokowego lub opisu operacji z uwzględnieniem kolejności.
  6. Wykaz maszyn, urządzeń technologicznych, narzędzi skrawających i narzędzi kontrolno-pomiarowych niezbędnych w procesie wykonania wału.
  7. Przebieg procesu montażu zespołu koła pasowego po naprawie, w formie schematu blokowego lub wykazu operacji montażowych z zachowaniem ich kolejności.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHANIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2007   (DARMOWY)
TECHNIK MECHANIK

TECHNIK MECHANIK - CZERWIEC 2007
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Zakład mechaniczny specjalizuje się w produkcji sprzęgieł kołnierzowych przedstawionych na rysunku (Załącznik nr 1). Sprzęgło złożone jest z dwóch tarcz (Załączniki nr 2 i 3). które połączone są śrubami ciasno pasowanymi wykonanymi ze stali konstrukcyjnej St3S. Opracuj projekt realizacji prac obejmujący rozwiązanie konstrukcyjne zapewniające pracę sprzęgła zgodnie z warunkami określonymi w załączniku nr 4 oraz proces wytwarzania jednej z tarcz sprzęgła kołnierzowego na podstawie załączonej dokumentacji. Półfabrykatami do wykonania tarcz sprzęgłowych są odlewy z żeliwa. Park maszynowy zakładu obejmuje obrabiarki ogólnego przeznaczenia i sterowane numerycznie CNC oraz oprzyrządowanie technologiczne, które zapewnia przeprowadzenie operacji technologicznych obróbkowych i montażowych związanych z wytwarzaniem zespołów i podzespołów mechanicznych w warunkach produkcji seryjnej.

Projekt realizacji prac egzaminu zawodowego powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej stosowny do zakresu opracowania.
  2. Założenia do opracowania projektu, wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Rozwiązanie konstrukcyjne obejmujące:
    - obliczenia związane z ustaleniem średnicy części walcowej (pasowanej) śrub łączących tarcze sprzęgła na podstawie załączników nr 4 i 5 (moment obrotowy, siła przenoszona przez sprzęgło, siła tnąca, średnica obliczeniowa, sprawdzenie naprężeń w przekroju śruby znormalizowanej),
    - ustalenie pozostałych wymiarów śrub na podstawie załącznika nr 6,
    - rysunek przedstawiający propozycję zabezpieczenia śrub przed samoczynnym odkręcaniem o podziałce 1:1. z wymiarami śruby złącznej w formie przekroju cząstkowego.
  4. Wykaz maszyn, narzędzi obróbkowych i kontrolno-pomiarowych niezbędnych w procesie wytwarzania wybranej tarczy sprzęgła (jeżeli uwzględnisz obrabiarki sterowane numerycznie, podaj liczbę sterowanych osi).
  5. Przebieg procesu technologicznego wytwarzania wybranej tarczy sprzęgła w warunkach produkcji seryjnej na podstawie rysunku wykonawczego (Załącznik nr 2 lub 3) z uwzględnieniem stanowisk roboczych, w dowolnej formie (opis lub schemat).
  6. Przebieg montażu tarcz sprzęgła kołnierzowego z uwzględnieniem rozwiązania konstrukcyjnego oraz kolejności czynności montażowych, w dowolnej formie (opis lub schemat).

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 19 z 19 14 15 16 17 18
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?