Nawigacja
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Opis przypadku pana Adriana Gałązki
Pan Adrian Gałązka jest uczestnikiem warsztatów terapii zajęciowej. Od 3 lat uczestniczy w zajęciach w pracowni gospodarstwa domowego. Ma 34 lata, jest jedynakiem, wychowywanym przez samotną matkę. Ojciec Adriana nadużywał alkoholu, odszedł, kiedy syn miał 5 lat i całkowicie zerwał kontakt z rodziną. Matka chcąc zrekompensować synowi brak ojca, sama wykonywała wszystkie prace domowe. Jako osoba nadopiekuńcza, wyręczała syna we wszystkich czynnościach dnia codziennego, nie dając mu tym samym możliwości opanowania podstawowych umiejętności życiowych.
Pan Adrian posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym (01-U) ze względu na niepełnosprawność intelektualną. Ukończył szkołę specjalną i z zawodu jest obuwnikiem. Ma problemy z koncentracją uwagi i z zapamiętywaniem. Dominuje u niego myślenie konkretno-obrazowe. Wszystko co robi, chciałby robić od razu za pierwszym razem dobrze. Szybko się zniechęca, ale motywują go pochwały i słowa uznania ze strony innych osób. Jest labilny emocjonalnie, z łatwością przechodzi z płaczu do histerycznego śmiechu. Ma trudności z rozpoznawaniem, nazywaniem i kontrolowaniem emocji. Łatwo ulega presji grupy i nie potrafi wyrażać swojego zdania w sposób asertywny i otwarty. Łatwo go zranić słowem, często wycofuje się.
Pół roku temu zmarła jego babcia, z którą miał bardzo dobry kontakt i w każde wakacje przebywał u niej przez miesiąc. Śmierć babci wywołała u niego poczucie osamotnienia i spadek motywacji do pracy. Matka mężczyzny obecnie ma poważne problemy zdrowotne i nie jest w stanie dbać o dom i syna tak, jak do tej pory. Zdarza się, że pan Adrian zaniedbuje higienę osobistą i często chodzi w nieuprasowanej odzieży. Nie potrafi posługiwać się żelazkiem, ma trudność z doborem garderoby do okoliczności. Pan Adrian nigdy nie dysponował samodzielnie swoim budżetem i zdarza się, że potrafi jednego dnia wydać wszystkie pieniądze, które otrzyma. Uwielbia żywność typu fast food oraz napoje słodzone. Odżywia się nieregularnie i ma nadwagę. Pali bardzo dużo papierosów. Niechętnie przebywa na świeżym powietrzu, lubi tańczyć. W wolnym czasie ogląda komiksy i dobrze rysuje. Bardzo chce się usamodzielnić i zamieszkać w mieszkaniu chronionym oraz nauczyć się gotować i piec. Chce zadbać o siebie i nauczyć się prasować. Jego marzenie to podjęcie pracy w przyszłości.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

23-letnia Julia Przybylska od 6 miesięcy jest uczestnikiem warsztatów terapii zajęciowej. Na zajęcia regularnie przywożą ją rodzice. Ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym ukończyła naukę w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym. W szkole zdobyła umiejętność pisania, czytania i liczenia w podstawowym zakresie oraz wiedzę ogólną zgodną z programem szkoły.
Pani Julia ze względu na przykurcz mięśni ma ograniczoną ruchomość prawej ręki. Spastyczność kończyny górnej powoduje problemy z sięganiem i chwytaniem przedmiotów prawą ręką oraz precyzyjnym operowaniem narzędziami. Porusza się samodzielnie w pomieszczeniach, ale trudno jej pokonywać dłuższe odległości ze względu na wyprostne ustawienie kończyny dolnej prawej i stopę w ustawieniu szpotawym. Wykazuje niechęć do zajęć ruchowych, szybko się męczy, najchętniej ogląda kulinarne programy telewizyjne oraz czasopisma kobiece dotyczące dbania o zdrowie i urodę.
Podopieczna radzi sobie dość dobrze z wykonywaniem podstawowych czynności samoobsługowych, jednak stale domaga się pomocy personelu warsztatu w ich wykonywaniu.
W relacjach koleżeńskich wykazuje postawę roszczeniową, z oporem podejmuje się prac na rzecz grupy. Uczestnicy warsztatów niechętnie wchodzą z nią w kontakty.
Rodzice pani Julii spełniają wszystkie zachcianki córki i nie wyznaczają obowiązków domowych, wyręczając ją w czynnościach, które potrafiłaby wykonać sama.
Rada programowa WTZ przydzieliła panią Julię Przybylską do pracowni kulinarnej.
Opracuj diagnozę funkcjonalną pani Julii Przybylskiej oraz tygodniowy plan zajęć terapeutycznych dla podopiecznej z uwzględnieniem szczegółowych celów terapeutycznych, wytyczonych w oparciu o diagnozę funkcjonalną.
Przygotuj scenariusz zajęć terapeutycznych w pracowni kulinarnej oraz opracuj propozycję regulaminu pracowni kulinarnej.
Formularze do wypełnienia znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2019   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Od dwóch tygodni w szpitalu psychiatrycznym przebywa 26-letni pan Marcin Nowik ze zdiagnozowaną schizofrenią paranoidalną. Mężczyzna dwukrotnie w ciągu ostatnich 3 lat był objęty leczeniem szpitalnym, ponieważ poza oddziałem nie przyjmuje systematycznie zaleconych leków.
Obecnie pozostaje w logicznym kontakcie, jednak cały czas występują u niego omamy słuchowe, urojenia paranoidalne i natłok myśli. Jest wycofany i nieufny, unika kontaktów z pacjentami i personelem szpitala. Na sytuacje stresowe reaguje natychmiastowym wycofaniem się. Trudno go zmotywować do jakiejkolwiek aktywności, czas wolny spędza najchętniej leżąc w łóżku. Nie dba o swój wygląd, trudno go również nakłonić do wykonywania codziennych czynności higienicznych. Ma poczucie niższej wartości, nie wierzy we własne możliwości.
Pan Marcin mieszka sam w jednopokojowym mieszkaniu, które jest przepełnione różnymi przedmiotami zbieranymi z ulicy. Panuje w nim bałagan i nieprzyjemny zapach, budzący także negatywne reakcje sąsiadów. Zerwał kontakty z rodziną po zdiagnozowaniu choroby ze względu na powtarzające się konflikty i poczucie niespełnienia oczekiwań rodziców wobec jego osoby. Z nikim nie czuje więzi emocjonalnej. Nie przywiązuje wagi do sposobu odżywiania - żywi się głównie słonymi przekąskami i słodyczami, nie gotuje, nie dba też o kondycję fizyczną. Przed ujawnieniem się choroby przez rok studiował na kierunku turystyka i rekreacja. Chętnie czytał publikacje o tematyce podróżniczej oraz oglądał programy krajoznawcze. Na uczelni miał kilku kolegów, z którymi grywał w piłkę lub słuchał muzyki, jednak relacje te nie przetrwały do dnia dzisiejszego.
Opracuj diagnozę funkcjonalną pana Marcina Nowika oraz 5-dniowy plan zajęć terapeutycznych i scenariusz 1-godzinnych zajęć terapeutycznych, wykorzystując formularze zamieszczone w arkuszu egzaminacyjnym.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2018   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2018 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

26-letnia pani Katarzyna Wieczorek od miesiąca jest uczestnikiem zajęć w ośrodku oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W wieku 20 lat zdiagnozowano u niej schizofrenię prostą. Mieszka z ojcem i jego drugą żoną oraz przyrodnią 5-letnią siostrą. Podjętych studiów ekonomicznych nie ukończyła. Utrzymuje się z renty. Choroba spowodowała izolację środowiskową, nie utrzymuje żadnych kontaktów towarzyskich i sąsiedzkich.
W dokumentacji medycznej nie ma informacji o objawach wytwórczych. Pani Katarzyna ma problemy z wyrażaniem własnych emocji, niechętnie mówi o swoich problemach i potrzebach. Często czuje się zagubiona, ma tendencję do wycofywania się i popadania w apatię. Silnie przeżywa krytykę, chce być wzorowa w każdym podejmowanym działaniu. Przy napotkaniu jakichkolwiek trudności reaguje agresją słowną. Jest spowolniała psychoruchowo, mimika bardzo uboga. Spontanicznie nie nawiązuje kontaktów. Nie dba o higienę osobistą, nie zawsze ubiera się adekwatnie do pogody czy okazji. Często spóźnia się na zajęcia. Twierdzi, że w nocy nie może spać i dopiero nad ranem zasypia. Nie potrafi określić swoich celów życiowych. Preferuje pracę indywidualną i niechętnie uczestniczy w zajęciach grupowych. Odczuwa silny lęk w sytuacjach wymagających umiejętności społecznych, w kontakcie w nowopoznanymi osobami czy w załatwianiu spraw w instytucjach użyteczności publicznej takich jak poczta, bank czy kino.

........................

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2018   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2018 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Do Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Głuchych od dwóch tygodni uczęszcza 27-letnia Marzena Adamczyk, która została przyjęta na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym. U pani Marzeny występuje niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim oraz obustronny niedosłuch znacznego stopnia. Pani Marzena nosi aparaty słuchowe wspomagające słyszenie.
Pani Marzena uczęszczała do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy w zawodzie ogrodnik. Po jej ukończeniu nie znalazła zatrudnienia zgodnie ze swoimi kwalifikacjami i przez ostatnie lata pozostawała w domu z matką. Ich źródłem utrzymania pozostają renta socjalna pani Marzeny i doraźna pomoc społeczna.
Pani Marzena jest nieufna, wycofana, z trudem nawiązuje kontakt z obcymi osobami, nie utrzymuje kontaktów sąsiedzkich ani rówieśniczych w środowisku zamieszkania. W relacji z matką komunikuje się prostymi zdaniami dotyczącymi czynności codziennych, ale często pomija szczegóły, których nie rozumie lub nie słyszy. Jej mowa nie zawsze jest zrozumiała dla otoczenia, niechętnie podejmuje rozmowę na jakikolwiek temat.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 1 z 3 1 2 3 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?