Nawigacja
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

23-letnia Julia Przybylska od 6 miesięcy jest uczestnikiem warsztatów terapii zajęciowej. Na zajęcia regularnie przywożą ją rodzice. Ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym ukończyła naukę w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym. W szkole zdobyła umiejętność pisania, czytania i liczenia w podstawowym zakresie oraz wiedzę ogólną zgodną z programem szkoły.
Pani Julia ze względu na przykurcz mięśni ma ograniczoną ruchomość prawej ręki. Spastyczność kończyny górnej powoduje problemy z sięganiem i chwytaniem przedmiotów prawą ręką oraz precyzyjnym operowaniem narzędziami. Porusza się samodzielnie w pomieszczeniach, ale trudno jej pokonywać dłuższe odległości ze względu na wyprostne ustawienie kończyny dolnej prawej i stopę w ustawieniu szpotawym. Wykazuje niechęć do zajęć ruchowych, szybko się męczy, najchętniej ogląda kulinarne programy telewizyjne oraz czasopisma kobiece dotyczące dbania o zdrowie i urodę.
Podopieczna radzi sobie dość dobrze z wykonywaniem podstawowych czynności samoobsługowych, jednak stale domaga się pomocy personelu warsztatu w ich wykonywaniu.
W relacjach koleżeńskich wykazuje postawę roszczeniową, z oporem podejmuje się prac na rzecz grupy. Uczestnicy warsztatów niechętnie wchodzą z nią w kontakty.
Rodzice pani Julii spełniają wszystkie zachcianki córki i nie wyznaczają obowiązków domowych, wyręczając ją w czynnościach, które potrafiłaby wykonać sama.
Rada programowa WTZ przydzieliła panią Julię Przybylską do pracowni kulinarnej.
Opracuj diagnozę funkcjonalną pani Julii Przybylskiej oraz tygodniowy plan zajęć terapeutycznych dla podopiecznej z uwzględnieniem szczegółowych celów terapeutycznych, wytyczonych w oparciu o diagnozę funkcjonalną.
Przygotuj scenariusz zajęć terapeutycznych w pracowni kulinarnej oraz opracuj propozycję regulaminu pracowni kulinarnej.
Formularze do wypełnienia znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

 
POBIERZ ZADANIE Z ZAŁĄCZNIKAMI
Pełna wersja zawiera tylko treść zadania z załącznikami (bez rozwiązania).
Niektóre arkusze dostępne w Portalu nie zawierają KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ.
POBIERZ KLUCZ OCENIANIA DO ZADANIA
 
PODYSKUTUJ NA FORUM

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?