Nawigacja
TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.24 - EE.26 - ELE.5) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020   (DARMOWY)
TECHNIK ELEKTRYK

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.24 - EE.26 - ELE.5) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Po awarii obwodu sterowania silnika w mieszalniku przemysłowym postanowiono wymienić uszkodzony silnik trójfazowy na jednofazowy (z kondensatorem pracy) o podobnych parametrach jak silnik trójfazowy. Bęben mieszalnika był napędzany silnikiem indukcyjnym klatkowym o następujących parametrach:
Zainstalowany silnik powinien wykonywać obroty w prawo i lewo, w czasie 20 sekund w każdym kierunku. Między zmianą kierunku wirowania silnik powinien pozostać wyłączony przez 10 sekund. Aparaty układu sterowania są zamontowane na szynie TH 35. Silnik jest zamocowany do podstawy na łapach. Na wale silnika zamontowane jest koło pasowe, które jest sprzężone z przekładnią urządzenia za pomocą paska klinowego. Wymiary geometryczne silników zaproponowanych w tabeli 1 są takie same. Wykorzystując tabelę 1 dobierz silnik jednofazowy do wymiany tak, aby jego parametry były najbardziej zbliżone do parametrów silnika trójfazowego.
Uzupełnij schemat obwodu głównego silnika tak, aby stycznik K1 załączał obroty prawe. Opisz działanie układu na podstawie analizy schematu obwodu głównego i obwodu sterowania. Zinterpretuj wyniki pomiarów i uzupełnij tabele 2, 3, 4 i 5.
Wykryj usterki w obwodzie sterowania oraz sporządź wykaz miejsc i rodzajów uszkodzeń - tabela 6. Opisz kolejność czynności prowadzących do wymiany silnika w urządzeniu.
S porządź wykaz narzędzi, przyrządów, urządzeń i materiałów, których należy użyć przy wymianie silnika, przeróbkach obwodu głównego oraz w trakcie usuwania usterek w obwodzie sterowania.
Zapisz ustawienia nastawy czasu przekaźników tak, aby urządzenie działało zgodnie z założonymi wymaganiami w kolejnych cyklach pracy (pomijając rozruch układu). Ustawienia trybu pracy „MODE" dla przekaźników czasowych przyjmij odpowiednio: K4-A, K6-A.
Oblicz i zapisz jaki prąd wyzwalacza przeciążeniowego powinien być nastawiony w wyłączniku silnikowym, aby poprawnie zabezpieczał silnik w czasie pracy.
Do wykonania zadania wykorzystaj schemat połączeń silnika jednofazowego w skrzynce zaciskowej (Rysunek 1.), schemat obwodu sterowania (Rysunek 2.), instrukcję obsługi przekaźnika czasowego PCM - 10, parametry eksploatacyjne silników indukcyjnych zwartych jednofazowych (Tabela 1.) oraz wyniki wykonanych pomiarów zapisane w tabelach 2, 3, 4 i 5.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.7 - EE.5 - EE.4 - ELE.2 - ELE.1) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERW...   (DARMOWY)
TECHNIK ELEKTRYK

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.7 - EE.5 - EE.4 - ELE.2 - ELE.1) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Zamontuj na płycie montażowej podzespoły stycznikowego układu zasilania i sterowania silnika klatkowego zgodnie z rysunkiem 1. Rozmieszczenie podzespołów na szynach TH.
Silnik trójfazowy podłącz do jednofazowej sieci zasilającej. Do obliczenia pojemności kondensatora pracy wykorzystaj wzór: Q [jiF] = 70-PN [kW] i dobierz spośród znajdujących się na stanowisku egzaminacyjnym kondensator silnikowy, którego pojemność jest najbardziej zbliżona do wartości pojemności obliczonej. Wyniki obliczeń zapisz w tabeli 1.
Montaż elektryczny obwodu sterowania wykonaj zgodnie z rysunkiem 2 przewodami LY 0,75 mm2, a obwodu głównego zgodnie z rysunkiem 3 przewodami LY 2,5 mm2, zaciskając na odizolowanych przewodach końcówki tulejkowe i oczkowe. Silnik ze stycznikiem podłącz przewodem OWY 3x2,5 mm2, a układ do zasilania przewodem OWY 3x2,5 mm2 (po wcześniejszym zamontowaniu wtyczki).
Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do przedstawienia układu do oceny. W tabeli 2 zapisz kierunek obrotów wału silnika. Po dokonaniu oceny zmień połączenia zgodnie z rysunkiem 4 w celu uzyskania przeciwnego kierunku obrotów wału silnika. W tabeli 2 zapisz kierunek obrotów wału silnika po dokonaniu przełączeń.
Podnieś rękę i poinformuj Przewodniczącego ZN o zakończeniu wykonywania zadania.
Uwaga!
- sprawdź ciągłość połączenia przewodu PE,
- zachowaj odpowiednią kolorystykę przewodów.
Każdorazowo po wykonaniu montażu elektrycznego zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do podłączenia układu do źródła napięcia zasilającego.
Po uzyskaniu zgody załącz napięcie zasilania i sprawdź poprawność działania układu. W razie konieczności wykonania poprawek w układzie odłącz napięcie zasilania.
Zadanie wykonaj na przygotowanym stanowisku pracy wyposażonym w niezbędne materiały, narzędzia i sprzęt.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.8 - EE.5 - ELE.2) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019   (DARMOWY)
TECHNIK ELEKTRYK

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.8 - EE.5 - ELE.2) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na ścianie montażowej zamontuj rozdzielnicę, oprawę oświetleniową i przycisk dzwonkowy, zgodnie z Rysunkiem 1. Plan instalacji oświetlenia klatki schodowej.
Na podstawie Rysunku 2. Schemat ideowy instalacji oraz na podstawie „Instrukcji podłączenia automatu zmierzchowego" i „Instrukcji podłączenia automatu schodowego" (dostępne na stanowisku egzaminacyjnym), uzupełnij na Rysunku 3. Schemat montażowy połączeń w rozdzielnicy oraz narysuj podłączenia oprawy oświetleniowej sterowanej przyciskiem dzwonkowym. Opisz zaciski automatu zmierzchowego i automatu schodowego zgodnie z instrukcjami połączeń aparatów.
Zmontuj instalację zgodnie ze schematem ideowym (Rysunek 2). Połączenia rozdzielnicy wykonaj przewodami LY 2,5 mm2. Połączenia obwodu oświetlenia wykonaj przewodami LY 1,5 mm2. Przewody wielożyłowe zamocuj na ścianie montażowej za pomocą uchwytów paskowych.
Na automacie schodowym nastaw czas świecenia na około 2 minuty.
UWAGA!
Przez podniesienie ręki zgłoś gotowość do sprawdzenia działania instalacji elektrycznej. Po uzyskaniu zgody załącz napięcie zasilające i sprawdź poprawność działania instalacji.
Po wykonaniu prac wypełnij Kartę oceny instalacji.
Zadanie wykonaj na przygotowanym stanowisku pracy, wyposażonym w niezbędne materiały, narzędzia i sprzęt.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.24 - EE.26 - ELE.5) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019   (DARMOWY)
TECHNIK ELEKTRYK

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.24 - EE.26 - ELE.5) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Podczas remontu mieszkania w budynku wielorodzinnym zmieniono liczbę i miejsca zainstalowania odbiorników elektrycznych podłączonych na stałe do instalacji oraz wymieniono wszystkie łączniki i gniazda wtyczkowe na nowe. Schemat instalacji elektrycznej po remoncie przedstawiono na rysunku 1. Od czasu modyfikacji instalacja nie działa prawidłowo. Jednoczesna praca kuchenki indukcyjnej i zmywarki powoduje po kilku minutach zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego F0 w tablicy administracyjnej TA. Dołączenie sprawnego odbiornika do gniazda wtyczkowego oznaczonego F7/5 powoduje zadziałanie zabezpieczenia przeciwporażeniowego RCD. Właściciel mieszkania oczekuje usunięcia usterek, dodatkowo życzy sobie wprowadzenia zmian w instalacji tak, aby zadziałanie zabezpieczenia przeciwpożarowego RCD w którymkolwiek obwodzie gniazd wtyczkowych nie powodowało wyłączenia obwodów oświetleniowych jednocześnie nie pozbawiając opraw oświetleniowych takiego zabezpieczenia.
Zmiany w instalacji oraz jej naprawa muszą być wykonane bez ingerencji w układ ułożonych przewodów i mogą być wykonane tylko w tablicy rozdzielczej, łącznikach oraz gniazdach wtyczkowych. Nie jest możliwe zwiększenie przydziału mocy do mieszkania oraz wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego na nowe o większym prądzie znamionowym.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.7 - EE.5 - EE.4 - ELE.2 - ELE.1) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZ...   (DARMOWY)
TECHNIK ELEKTRYK

TECHNIK ELEKTRYK (kwalifikacja E.7 - EE.5 - EE.4 - ELE.2 - ELE.1) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Zapoznaj się z Rysunkiem 1. Schemat obwodu sterowania i obwodu głównego układu zasilania silnika klatkowego oraz z fabryczną instrukcją czujnika kolejności faz dostępną na stanowisku egzaminacyjnym.
Uzupełnij Rysunek 3. Schemat podłączenia czujnika kolejności faz, zabezpieczającego przed uruchomieniem silnika klatkowego w przeciwnym kierunku wirowania wału.
Na przygotowanej płycie montażowej zamontuj podzespoły układu zasilania silnika klatkowego z czujnikiem kolejności faz zgodnie z Rysunkiem 2. Rozmieszczenie podzespołów układu zasilania silnika klatkowego z czujnikiem kolejności faz na płycie montażowej.
Wykonaj pomiary rezystancji cewki stycznika oraz rezystancji poszczególnych uzwojeń silnika klatkowego. Wyniki pomiarów zapisz w Tabeli. Pomiary kontrolne.
Połączenia elektryczne w obwodzie sterowania wykonaj przewodami LY 0,75 mm2, a w obwodzie głównym przewodami LY 2,5 mm2. Przewody ułóż w kanałach grzebieniowych.
Zasilanie do układu podłącz przewodem OWY 5x2,5 mm2 zakończonym wtyczką trójfazową. Silnik ze stycznikiem połącz przewodem OWY 4x2,5 mm2. Uzwojenia silnika połącz w gwiazdę.
Na odizolowanych końcówkach przewodów wielodrutowych zaciśnij w zależności od potrzeb końcówki tulejkowe lub oczkowe.
Uwaga! Po wykonaniu montażu elektrycznego zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do podłączenia układu do źródła napięcia zasilającego. Po uzyskaniu zgody przewodniczącego ZN załącz napięcie zasilania i sprawdź, czy wał silnika obraca się w prawo. W razie konieczności wykonania poprawek w układzie odłącz napięcie zasilania. Ponownie zgłoś gotowość do podłączenia napięcia.
Zadanie wykonaj na przygotowanym stanowisku pracy wyposażonym w niezbędne materiały, narzędzia i sprzęt.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 1 z 11 1 2 3 4 5 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?