Nawigacja
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2016   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2016 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Pan Jerzy Nowak (lat 76) mieszka samotnie w dwupokojowym, dobrze wyposażonym mieszkaniu w bloku na pierwszym piętrze.
Pan Jerzy jest pod stałą kontrolą lekarską, ale pogorszenie stanu zdrowia związane z wiekiem, cukrzyca i miażdżyca powodują wiele utrudnień w życiu codziennym. Z powodu osłabienia widzenia pan Jerzy niechętnie nawiązuje kontakty z innymi ludźmi, ma trudności z ich rozpoznawaniem, przez co jego relacje społeczne uległy zubożeniu. Kontakt z panem Jerzym jest dodatkowo utrudniony, ponieważ nie akceptuje on swojego zniedołężnienia. Często występuje u niego nastrój dysforyczny i rozgoryczenie. Zapomina również kończyć pewne czynności, np. po wstawieniu wody do zagotowania zapomniał wyłączyć palnik i spalił czajnik. Czynności związane z dbaniem o higienę osobistą wykonuje niechętnie i nie przywiązuje wagi do wyglądu zewnętrznego. Nie potrafi gotować, odżywia się nieregularnie. Kilka miesięcy temu zmarła jego żona, która wykonywała wszystkie prace związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, opiekowała się mężem i załatwiała wszystkie sprawy w urzędach.
Dzieci pana Nowaka mieszkają w mieście oddalonym o 300 km. Relacje z nimi ze względu na odległość są sporadyczne. Kontakty z sąsiadami są wyłącznie grzecznościowe.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2015   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Rozpoznaj problemy podopiecznej i sporządź na ich podstawie wykaz celów terapeutycznych oraz 5-dniowy plan oddziaływań terapeutycznych. Następnie opracuj 1,5 godzinny scenariusz zajęć terapeutycznych w pracowni kulinarnej na temat "Czy warto się zdrowo odżywiać?".
Opis przypadku
Pani Agnieszka Pilska, lat 24, została przyjęta do środowiskowego domu samopomocy dla osób przewlekle chorych psychicznie. Do placówki została skierowana na pobyt dzienny przez pracownika socjalnego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który współpracuje z rodziną. W 2009 roku u pani Agnieszki zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Podopieczna mieszka razem z matką, która nie może pogodzić się z chorobą córki. Pomiędzy nimi dochodzi do częstych konfliktów. Ojciec zostawił rodzinę, gdy pani Agnieszka miała 10 lat. Podopieczna ukończyła liceum plastyczne, interesuje się fotografią i literaturą podróżniczą. Marzy o nowym aparacie fotograficznym, ponieważ poprzedni się zepsuł. Jest osobą bardzo nieśmiałą, ma niską samoocenę. Niechętnie nawiązuje nowe znajomości, boi się, że zostanie odrzucona z powodu choroby. Kontakty z rodziną i znajomymi są sporadyczne. Jest krótkowidzem, ale wstydzi się chodzić w okularach. .................

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

29-letnia pani Ewa Kwiatkowska z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, jest uczestniczką warsztatu terapii zajęciowej "Zawsze razem". Podopieczna ma problemy z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem, niewyraźnie mówi, jej myślenie kształtuje się na poziomie konkretno-obrazowym. Jest labilna emocjonalnie, z trudnością panuje nad własnymi emocjami. Popada często w konflikty z uczestnikami, łatwo przechodzi ze stanu nadmiernej wesołości do stanu rozdrażnienia, negatywizmu i uporu. Pani Ewa łatwo ulega wpływom innych, przez co zaczęła palić papierosy. Na niepowodzenia reaguje wycofaniem i zachowaniami regresywnymi.
Podopieczna jest zdolna do samoobsługi, nie dba jednak o higienę osobistą i estetykę otoczenia. Ma problemy z doborem ubioru do pogody i okoliczności. Nie potrafi obsługiwać pralki automatycznej i segregować bielizny. Lubi zakupy, lecz nie potrafi zaplanować wydatków stosownie do posiadanego budżetu. Należy jej przypominać o zakupie artykułów higieniczno-kosmetycznych. Pani Ewa ma nadwagę, spożywa duże ilości słodyczy, odżywia się nieregularnie i w pośpiechu. Niechętnie podejmuje aktywność fizyczną, choć lubi tańczyć. Ma zdolności manualne, ładnie maluje, lepi w glinie; chętnie uczestniczy w zajęciach organizowanych na terenie placówki, bardzo lubi wycieczki i wyjścia organizowane przez WTZ. Interesuje się kulinariami, wspólnie z mamą zbiera przepisy kulinarne; chętnie pomaga przy gotowaniu i pieczeniu ciast.
Podopieczna mieszka z rodzicami. Na zajęcia w warsztacie dojeżdża autobusem samodzielnie. Rodzice interesują się losem córki, pomagają pani Ewie w codziennych czynnościach, zabierają córkę na spacery i działkę rekreacyjną.
Określ problemy i możliwości podopiecznej i zaproponuj oddziaływania terapeutyczne dla niej. Opracuj 45-minutowy scenariusz treningu umiejętności praktycznych "Pranie w pralce automatycznej".
Do opracowania zadania wykorzystaj zamieszczone formularze. Data w formularzu scenariusza zajęć powinna być zgodna z rzeczywistą datą egzaminu.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 3 z 3 < 1 2 3
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?