Nawigacja
Nowy egzamin zawodowy - podstawa kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny
TECHNIK FARMACEUTYCZNY

Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny (321301)

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.

W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.

W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.

Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik farmaceutyczny powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) sporządzania i wytwarzania produktów leczniczych;

2) wykonywania czynności związanych z obrotem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu na podstawie ustawy Prawo farmaceutyczne, w szczególności wydawania tych produktów;

3) uczestniczenia w analizach i procesie kontroli produktów leczniczych i wyrobów medycznych w laboratoriach.

2. EFEKTY KSZTAŁCENIA

Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:

1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK FARMACEUTYCZNY) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2013   (DARMOWY)
TECHNIK FARMACEUTYCZNY

TECHNIK FARMACEUTYCZNY - CZERWIEC 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Do apteki ogólnodostępnej typu A zgłosił się pacjent z receptą na lek recepturowy (Załącznik 1). Opracuj projekt realizacji prac związanych ze sporządzeniem leku według recepty. Przygotuj odpowiednio oznakowane opakowanie leku oraz wskazania dla pacjenta dotyczące jego stosowania i przechowywania.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej.
  2. Założenia, wynikające z analizy treści zadania i załączonej dokumentacji wraz z wyjaśnieniem skrótów zamieszczonych w recepcie.
  3. Wykaz synonimów lub nazw równorzędnych składników leku, właściwości poszczególnych składników leku oraz działanie i zastosowanie sporządzonego leku gotowego.
  4. Sprawdzenie, na podstawie obliczeń, czy zapisane w recepcie dawki furaginy mieszczą się w granicach dawek zwykle stosowanych*.
  5. Obliczenia i zestawienie ilości substancji leczniczych potrzebnych do sporządzenia leku.
  6. Opis kolejnych prac związanych z wykonaniem leku recepturowego według zamieszczonej recepty wraz z wykazem wyposażenia niezbędnego do wykonania leku.
  7. Określenie warunków przechowywania leku oraz opracowanie oznakowania opakowania sporządzonego leku. (Wzory torebek są zamieszczone w KARCIE PRACY EGZAMINACYJNEJ).

Uwaga: Należy przyjąć, że data wykonania leku to data egzaminu.
*Mimo, iż FURAGIN nie jest umieszczony w spisie substancji z wykazu B, to do celów egzaminacyjnych należy wykonać to polecenie.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK FARMACEUTYCZNY - Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 1 STYCZEŃ 2012)   (DARMOWY)
TECHNIK FARMACEUTYCZNY

TECHNIK FARMACEUTYCZNY – STYCZEŃ 2012
Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 1)

Tytuł:

Projekt realizacji prac związanych ze sporządzeniem leku recepturowego, którym jest roztwór do użytku zewnętrznego przygotowany zgodnie z załączoną dokumentacją.

Założenie wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji z wyjaśnieniem w języku polskim skrótów łacińskich zamieszczonych w recepcie:

  • Lekiem recepturowym jest roztwór
  • Lek recepturowy przeznaczony jest do stosowanie zewnętrznego
  • Lek recepturowy przeznaczony jest dla osoby dorosłej
  • Lek recepturowy powinien być stosowany do przemywania miejsca zmienionego chorobowo 2-3 razy dziennie
  • Łączna masa leku recepturowego wynosi 120,0
  • W skład leku recepturowego wchodzą: 0,3 rezorcynolu, 20,0 3% roztworu kwasu bornego, 20,0 3% roztworu nadtlenku wodoru, 3,0 glicerolu, 76,7 etanolu 50o.
  • W celu sporządzenia leku recepturowego wykonam ex tempore 20,0 3% roztworu kwasu bornego (0,6 kwasu bornego i 19,4 wody oczyszczonej), 20,0 3% roztworu nadtlenku wodoru (2,0 perhydolu i 18,0 wody oczyszczonej) i 76,7 etanolu 50o (34,7 etaolu 96o i 42,0 wody oczyszczonej)
  • ............................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK FARMACEUTYCZNY - Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 1 STYCZEŃ 2011)   (DARMOWY)
TECHNIK FARMACEUTYCZNY

TECHNIK FARMACEUTYCZNY – STYCZEŃ 2011
Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 1)

TYTUŁ PRACY

Projekt realizacji prac związany z wykonaniem leku recepturowego w postaci proszków dzielonych do użytku wewnętrznego zapisanego na recepcie w ilości 20 dla osoby dorosłej.

ZAŁOŻENIA:

  • Lek w postaci proszków dzielonych
  • W ilości 20
  • Przeznaczone do użytku wewnętrznego
  • Dla osoby dorosłej
  • Dawkowany 1 proszek w razie bólu
  • Lek zawiera chlorowodorek papaweryny, pyralginę należące do wykazu B, tj. substancji silnie działających.
  • ..........................

KONTROLA DAWEK SUBSTANCJI SILNIE DZIAŁAJACYCH, OBLICZENIA, PORÓWNANIA I WNIOSKI:

Chlorowodorek papaweryny:
Wg FP VI
Djmax – 0,2
Ddmax – 0,6
Jednorazowo przyjmuje: 0,8/20 = 0,04
Dobowo może do 3 proszków: 0,04*3 = 0,12

Pyralgina
Wg FP VI
Djmax – 1,0
Ddmax – 3,0
Jednorazowo przyjmuje: 6,0/20 = 0,3
Dobowo może do 3 proszków: 3*0,3 = 0,9

...................................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK FARMACEUTYCZNY) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2013   (DARMOWY)
TECHNIK FARMACEUTYCZNY

TECHNIK FARMACEUTYCZNY - STYCZEŃ 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Do apteki ogólnodostępnej typu A, w której jesteś zatrudniony jako technik farmaceutyczny, zgłosił się pacjent z receptą na lek recepturowy. Recepta została przyjęta do realizacji.

Opracuj projekt realizacji prac związanych ze sporządzeniem leku według recepty.
Spośród składników leku, który należy wykonać, w aptece wyłącznie w postaci tabletek są dostępne: pantotenian wapnia (tabletki a 100 mg) oraz enkorton (tabletki a 20 mg).

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł.
  2. Założenia, wynikające z analizy treści zadania i załączonej dokumentacji wraz z wyjaśnieniem skrótów zamieszczonych w recepcie.
  3. Wykaz synonimów lub nazw równorzędnych składników leku, właściwości i działanie farmakologiczne poszczególnych składników leku oraz działanie i zastosowanie sporządzonego leku recepturowego.
  4. ..............................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 7 z 12 2 3 4 5 6 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?