Nawigacja
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.18 - BD.29 - BD.14 - BUD.12) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWI...   (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.18 - BD.29 - BD.14 - BUD.12) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2014 + klucz oceniania (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Wykonaj narożnik muru przewidzianego do tynkowania oraz fragment tynku, zgodnie z załączonymi rysunkami nr 1, nr 2, i nr 3 oraz specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych. Zaprawy murarską i tynkarską przygotuj zgodnie z instrukcjami producentów zamieszczonymi na opakowaniach.
Narożnik muru wykonaj z cegły pełnej na zaprawie murarskiej, na puste spoiny, do szóstej warstwy. W murze grubości 1 cegły wykonaj zakończenie pełne, w murze grubości VA cegły pozostaw strzępia. Na istniejącej ścianie wyznacz powierzchnię przeznaczoną do tynkowania i wykonaj tynk mineralny cienkopowłokowy o fakturze baranka.
Zadanie wykonaj na wyposażonym stanowisku egzaminacyjnym przestrzegając zasad organizacji,
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.
Po ukończeniu pracy oczyść używane narzędzia i uporządkuj stanowisko.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 210 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BUDOWNICTWA) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015   (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA

TECHNIK BUDOWNICTWA) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015

W modernizowanym parterowym budynku magazynowym zaplanowano wymurowanie jednowarstwowej ściany z bloczków z betonu komórkowego, wzmocnionej dwoma jednakowymi stupami żelbetowymi S1. Pod ścianę i słupy wykonano już fundamenty.
Do murowania ściany będą dostarczone bloczki o wymiarach 49 x 24 X 24 cm oraz gotowa zaprawa cementowo-wapienna.
Stupy będą wykonane po wymurowaniu trzech odcinków ściany, z zastosowaniem deskowań dwustronnych, z gotowej mieszanki betonowej C16/20, dostarczonej na budowę z wytwórni. Mieszanka betonowa będzie układana i zagęszczana ręcznie. Zbrojenie słupów będzie przygotowane na terenie budowy z prętów zbrojeniowych ze stali A-O i A-III. Bloczki z betonu komórkowego, elementy rusztowań i inne materiały budowlane będą składowane na placu budowy.
Opracuj projekt realizacji prac związanych z wykonaniem murowanej ściany oraz żelbetowych słupów w modernizowanym parterowym budynku magazynowym.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:
1. Tytuł pracy egzaminacyjnej.
2. Założenia do projektu wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
3. Wykaz robót związanych z wykonaniem murowanej ściany oraz żelbetowych słupów, przedstawiony w kolejności technologicznej oraz opis wymagań dotyczących wykonania i odbioru zaplanowanych robót.
4. Wykaz stali zbrojeniowej.
5. Przedmiar robót murowych i żelbetowych.
6. Obliczenia ilości nakładów robocizny i materiałów.
7. Wykaz środków ochrony indywidualnej oraz narzędzi i sprzętu, niezbędnych do wykonania robót murarskich i żelbetowych.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.33 - BD.30 - BUD.14) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2014    (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.33 - BD.30 - BUD.14 - WRZESIEŃ 2014
Zadanie praktyczne nr 1 (kwalifikacje w zawodzie)

W oparciu o opis projektowanych robót, Rysunki 1. i 2. oraz wyciąg z Katalogów Nakładów Rzeczowych sporządź przedmiar robót, zapotrzebowanie na materiały pomocnicze i konstrukcyjne oraz opracuj harmonogram ogólny robót, niezbędnych do wykonania murowanych ścian fundamentowych dziesięciu jednakowych garaży wolnostojących.

Niezbędne dokumenty oraz formularze do wypełnienia znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym.
Opis projektowanych robót
1. Wybudowanie garaży wolnostojących przewiduje się na sąsiadujących ze sobą działkach.
2. Betonowe ławy fundamentowe garaży są wykonane.
3. Na ławach należy wykonać izolację poziomą z dwóch warstw papy asfaltowej na osnowie z taśmy aluminiowej, na lepiku asfaltowym na gorąco.
4. Ściany fundamentowe planuje się wykonać z bloczków betonowych 25 x 25 x 14 cm, na zaprawie cementowej.
5. Na izolacj ę przeciwwilgociową pionową ściany fundamentowej przewiduj e się j edną warstwę emulsj i asfaltowej izolacyjnej, układaną na zimno.
6. Prace będą wykonywane w ciągu sześciu kolejnych dni roboczych.
7. W pierwszym i ostatnim dniu zostaną wykonane prace izolacyjne, drugiego dnia rozpoczną się prace murarskie.
8. Do prac izolacyjnych przewidziano dwóch monterów izolacji budowlanych i dwóch robotników, a do wykonania prac murarskich - pięciu murarzy i czterech robotników.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BUDOWNICTWA) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2014   (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA

TECHNIK BUDOWNICTWA - CZERWIEC 2014
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

W budynku magazynowym, który jest w trakcie budowy, zaprojektowano wykonanie murowanego komina wolnostojącego z dwoma przewodami wentylacyjnymi o wymiarach 1/2 x 1/2 cegły każdy. Pod komin wykonano już stopę fundamentową oraz izolację poziomą. Komin będzie murowany metodą tradycyjną z cegły budowlanej pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej, na pełne spoiny. Wierzch komina będzie zakończony betonową nakrywą o grubości 7 cm, wykonaną z gotowej mieszanki betonowej C16/20. Gotowa zaprawa cementowo-wapienna oraz mieszanka betonowa będą dostarczane bezpośrednio do miejsca wbudowania. Mieszanka betonowa będzie układana i zagęszczana ręcznie. Cegły, elementy rusztowań i inne materiały będą składowane na placu budowy.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z wykonaniem w budynku magazynowym, murowanego komina z przewodami wentylacyjnymi oraz betonowej nakrywy kominowej.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej.
  2. Założenia do projektu wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Wykaz robót związanych z wykonaniem murowanego komina oraz betonowej nakrywy kominowej, przedstawiony w kolejności technologicznej.
  4. Opis wymagań dotyczących wykonania i odbioru zaplanowanych robót.
  5. Wykaz narzędzi, sprzętu oraz środków ochrony indywidualnej, niezbędnych do wykonania zaplanowanych robót.
  6. Przedmiar robót murowych i betonowych.
  7. Kosztorys wykonania komina oraz betonowej nakrywy kominowej.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Nowy egzamin zawodowy - podstawa kształcenia w zawodzie technik budownictwa
TECHNIK BUDOWNICTWA

Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik budownictwa (311204)

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.

W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.

W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.

Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik budownictwa powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) wykonywania określonych robót budowlanych;

2) organizowania i kontrolowania robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy;

3) organizowania i kontrolowania robót budowlanych stanu surowego i robót wykończeniowych;

4) organizowania i kontrolowania robót związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych w pełnej sprawności technicznej;

5) sporządzania kosztorysów oraz przygotowywania dokumentacji przetargowej.

2. EFEKTY KSZTAŁCENIA

Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:

1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 16 z 19 11 12 13 14 15 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?