Nawigacja
ZSZ SPRZEDAWCA (kwalifikacja A.18 - AU.20 - HAN.1) - Zadanie praktyczne nr 1 PAŹDZIERNIK 2014   (DARMOWY)
SPRZEDAWCA

ZSZ SPRZEDAWCA (kwalifikacja A.18 - AU.20 - HAN.1 - PAŹDZIERNIK 2013 Zadanie praktyczne nr 1 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Przygotuj stanowisko sprzedażowe umożliwiające realizację zamówienia klienta:
- pobierz z magazynu odpowiednie towary,
- oznakuj za pomocą metkownicy towary pobrane z magazynu. Ceny na metkach zaczerpnij z wykazu kodów i cen detalicznych brutto, który znajduje się na stanowisku egzaminacyjnym,
- rozmieść ometkowane towary na półkach sklepowych,
- sporządź wywieszki cenowe i zamieść je przy towarach,
- przygotuj gotówkę do wydawania reszty - gotówka znajduje się w kopercie z napisem "Pogotowie kasowe", która znajduje się na stanowisku egzaminacyjnym. Wprowadź gotówkę do kasy fiskalnej.

Przyjmij, że po przeprowadzonej rozmowie sprzedażowej dokonałeś/aś sprzedaży towarów zgodnie z Zamówieniem klienta (Tabela nr 1.). Zapakuj sprzedane towary.
Przed dokonaniem zapłaty klient poinformował Cię, że zapłaci łącznie za otrzymane towary, ale prosi o dwa paragony. Część zakupów tj. "szampon dla dzieci Johnsons" - 1 szt., i "szampon dla dzieci Bambi" - 1 szt. ma znaleźć się na pierwszym paragonie, pozostałe zakupy na drugim paragonie.

.............................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Nowy egzamin zawodowy - podstawa kształcenia w zawodzie sprzedawca
SPRZEDAWCA

Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie sprzedawca (522301)

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.

W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.

W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.

Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie sprzedawca powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży;

2) wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży;

2. EFEKTY KSZTAŁCENIA

Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:

1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Zasadnicza Szkoła Zawodowa SPRZEDAWCA - Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 2 PRÓBNY)   (DARMOWY)
SPRZEDAWCA

ZSZ SPRZEDAWCA - PRÓBNY
Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 2)

Zaplanowanie wykonania zadania jest poprawne, jeśli:

  • zapiszesz w formularzu czynności niezbędne do realizacji zadania, np. uzupełnienie towarów, przygotowanie towarów do sprzedaży lub oznakowanie towarów, ekspozycja towarów, powitanie klienta, rozmowa sprzedażowa, wystawienie dokumentów sprzedaży (lub faktury VAT), ustalenie terminu i miejsca dostawy towarów, pożegnanie klienta,
  • wymienisz towary, znajdujące się sklepie, np. co najmniej 3 rodzaje zabawek dydaktycznych dla dzieci 5-lenich, materiały do ćwiczeń plastycznych, co najmniej: bloki rysunkowe, kredki, farbki i pędzelki, papier kolorowy, plastelinę
  • wymienisz sprzęt techniczny i pomocniczy oraz materiały: komputer z oprogramowaniem obsługującym hurtownię i drukarkę, metkownicę, nożyczki, , papier do drukarki, długopis.

Zorganizowanie stanowiska jest poprawne, jeśli:

  • pobierzesz z magazynu brakujące towary, takie, aby na stanowisku sprzedaży znalazły się przynajmniej: 3 rodzaje zabawek dydaktycznych dla dzieci 5-letnich i materiały do ćwiczeń plastycznych, co najmniej: bloki rysunkowe, kredki, farbki i pędzelki, papier kolorowy, towary mają być nieuszkodzone i czyste,
  • pobierzesz z magazynu potrzebne przyrządy i materiały, tj. metkownicę, nożyczki, długopis, papier do drukarki,
  • sprawdzisz sprawność działania komputera i drukarki, zapoznasz się z zainstalowanym programem komputerowym,

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Zasadnicza Szkoła Zawodowa SPRZEDAWCA - Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 1 PRÓBNY)   (DARMOWY)
SPRZEDAWCA

ZSZ SPRZEDAWCA - PRÓBNY
Przykładowe rozwiązanie (Zadanie nr 1)

Zaplanowanie wykonania zadania jest poprawne, jeśli:

  • zapiszesz w formularzu czynności niezbędne do realizacji zadania: zgromadzenie towarów, przygotowanie towarów do sprzedaży lub oznakowanie towarów, ekspozycja towarów, powitanie klienta, rozmowa sprzedażowa, inkaso, pakowanie i wydanie towaru, pożegnanie klienta,
  • wymienisz towary: co najmniej 2 przetwory dla dzieci, co najmniej 2 desery dla dzieci, co najmniej 2 gotowe dania i produkty do szybkiego obiadu dla klientki oraz opakowania odpowiednie do właściwości zaplanowanych towarów,
  • wymienisz sprzęt techniczny i pomocniczy oraz materiały: kasa fiskalna, metkownica, wywieszki cenowe, pisaki, długopis, druki faktury VAT.

Zorganizowanie stanowiska jest poprawne, jeśli:

  • pobierzesz przynajmniej 2 rodzaje przetworów dla dzieci, przynajmniej 2 rodzaje deserów dla dzieci i przynajmniej 2 rodzaje gotowych dań i produktów do szybkiego obiadu dla osoby dorosłej – towary mają mieć aktualną datę przydatności do spożycia, być nieuszkodzone i czyste,
  • pobierzesz opakowania odpowiednie dla wybranych towarów i umieścisz je na stanowisku sprzedaży,
  • pobierzesz z magazynu potrzebne przyrządy i materiały, tj. metkownicę, nożyczki, wywieszki cenowe, formularze faktury VAT, długopis, pisaki, gotówkę
  • sprawdzisz sprawność działania kasy fiskalnej i metkownicy.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Zasadnicza Szkoła Zawodowa SPRZEDAWCA) - Zadanie praktyczne nr 2 PRÓBNY   (DARMOWY)
SPRZEDAWCA

ZSZ SPRZEDAWCA - PRÓBNY
Zadanie nr 2 (egzamin zawodowy)

Jesteś pracownikiem skomputeryzowanego sklepu z artykułami papierniczymi i zabawkami. Uzupełnij ekspozycję towarów i dokonaj obsługi stałego klienta – pracownika pobliskiego przedszkola. Klient zgłosi reklamację zabawki mechanicznej i chęć zakupu dwóch rodzajów zabawek dydaktycznych dla pięciolatków oraz materiałów do ćwiczeń plastycznych dla 50 dzieci w przedszkolu. Klient zapłaci przelewem, poprosi o wystawienie faktury i dowóz towaru do przedszkola.
Sklep oferuje bezpłatny dowóz towarów do odbiorców w granicach miasta – jeśli wartość zakupionych towarów przekracza 100,-zł.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

Instrukcja do wykonania zadania

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:

  1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
  2. Zapisz w formularzu egzaminacyjnym „Plan działania” :
    a. czynności związane z wykonaniem zadania,
    b. wykaz towarów niezbędnych do wykonania zadania,
    c. wykaz niezbędnego sprzętu technicznego, pomocniczego i materiałów.
  3. Wypełniony formularz przekaż zespołowi egzaminacyjnemu do oceny.
  4. Zorganizuj stanowisko pracy – zgromadź towary niezbędne do wykonania zadania oraz sprzęt i materiały pomocnicze. Sprawdź działanie sprzętu technicznego.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 4 z 5 1 2 3 4 5 >