
Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik logistyk (333107)
Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.
Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.
W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.
W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.
Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik logistyk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw;
2) zarządzania zapasami;
3) organizowania prac związanych z gospodarką magazynową;
4) zarządzania gospodarką odpadami;
5) planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w jednostkach gospodarczych i administracyjnych.
2. EFEKTY KSZTAŁCENIA
Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:
1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK LOGISTYK) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2013 (DARMOWY)

TECHNIK LOGISTYK - STYCZEŃ 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)
Zakład Przetwórstwa "Grzybek" zajmuje się skupem i przetwórstwem grzybów. Kurki marynowane pakowane są do słoików o pojemności 300 ml i 530 ml. W wyniku procesu wekowania linię produkcyjną opuszcza 16 000 słoików kurek marynowanych w ciągu 30 dni. Zakład Przetwórstwa "Grzybek" zaopatruje się w grzyby u jednego dostawcy, kupując od niego grzyby kurki w cenie 20 zł/ kg. Do wyprodukowania jednego słoika o pojemności 300 ml kurek marynowanych zużywa się 200 g grzybów kurek, a o pojemności 530 ml zużywa się 420 g grzybów kurek.
Ponadto Zakład Przetwórstwa "Grzybek":
- posiada zapas przypraw i słoików do produkcji kurek marynowanych na sześć miesięcy;
- wydał 3 400 kg grzybów kurek do procesu produkcji 7 stycznia 2013 r. (Załącznik 7);
- złożył zamówienie, które zostało zrealizowane 9 stycznia 2013 r. (Załącznik 3), zamówienie przyjęto do magazynu;
- ustalił koszt wytworzenia kurek marynowanych jednego słoika o pojemności 300 ml na poziomie 7,30 zł, a słoika o pojemności 530 ml na poziomie 11,50 zł;
- ............................................
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK LOGISTYK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2012 (DARMOWY)

TECHNIK LOGISTYK - CZERWIEC 2012
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)
Zakład "Makaron" jest producentem makaronu 5-jajecznego. Makaron jest produkowany z mąki pszennej, wody oraz jaj. Zakład dokona wyboru jednego spośród trzech dostawców mąki pszennej oraz jednego spośród trzech dostawców jaj stosując metodę średniej ważonej w oparciu o wcześniej ustalone kryteria w Załączniku 1. Aby otrzymać 1 kg makaronu 5-jajecznego potrzeba 1,05 kg mąki pszennej i 5 jaj.
Masa opakowania jednostkowego makaronu 5-jajecznego wynosi 0,5 kg, opakowanie zbiorcze - karton, zawiera 20 szt. opakowań jednostkowych. Kartony układane są na paletach w 3 warstwach. W jednej warstwie znajduje się 20 kartonów. Cena netto 1 opakowania jednostkowego makaronu wynosi 3 zł, stawka podatku VAT wynosi 5%.
Odbiorcami makaronu są centra dystrybucji i hurtownia spożywcza. Wielkość zamówienia ustalana jest na podstawie tygodniowej prognozy sprzedaży wyrażonej w kilogramach i przedstawionej w Załączniku 2. Dostawy realizowane są w cyklu tygodniowym, jednocześnie do wszystkich odbiorców. Dostawa ma być zrealizowana 21 czerwca 2012 r. (czwartek) transportem samochodowym. Średnia prędkość przewozu wynosi 60 km/h. Przyjęty czas rozładunku u każdego odbiorcy wynosi 0,5 godziny. Odległości odbiorców od Zakładu "Makaron" przedstawia Załącznik 3. Na podstawie cenników przedstawionych przez przewoźników (Załącznik 5) Zakład "Makaron" dokona wyboru najkrótszego czasu przewozu makaronu (wariantu) i dla tego wariantu najtańszego przewoźnika. (Warianty przewozu - Załącznik 4.) Dane identyfikacyjne przedsiębiorstw przedstawia Załącznik 6.
Opracuj projekt realizacji czynności logistycznych Zakładu "Makaron" związanych z wyborem dostawców mąki pszennej i jaj, ustaleniem ilości mąki i jaj potrzebnych do produkcji makaronu 5-jajecznego w celu realizacji zamówień, ustaleniem wielkości zamówienia na makaron 5-jajeczny na okres jednego tygodnia oraz wyborem najkrótszego czasu przewozu makaronu 5-jajecznego (wariantu) i dla tego wariantu najtańszego przewoźnika.
Projekt realizacji prac powinien zawierać:
- Tytuł pracy egzaminacyjnej wynikający z treści zadania.
- Założenia do projektu realizacji prac, wynikające z treści zadania i załączników.
- ......................................................
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)