Nawigacja
TECHNIK GÓRNICTWA PODZIEMNEGO (kwalifikacja M.39 - MG.39 - GIW.9) - Zadanie praktyczne nr 2 STYCZ...   (DARMOWY)
TECHNIK GÓRNICTWA PODZIEMNEGO

TECHNIK GÓRNICTWA PODZIEMNEGO (kwalifikacja M.39 - MG.39 - GIW.9) - Zadanie praktyczne nr 2 STYCZEŃ 2016 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

W kopalni rud miedzi złoże typu pokładowego o grubości do 7,0 m eksploatowane jest systemem komorowo-filarowym. Złoże na całej długości frontu zostało rozcięte na filary technologiczne o podstawowej geometrii 6,0 10,0 m x 10,0 20,0 m. Złoże wybiera się komorami, które w fazie rozcinki mają szerokość około 7,0 m i pasami szerokości 6,0 m. Filary z ostatniego rzędu przed zrobami rozcina się na mniejsze wcinkami o szerokości około 7,0 m. Po ich przybierce powstają filary resztkowe, które są podporami dla uginających się warstw stropowych. Czynności cyklu pracy rozpoczynają się od wiercenia otworów strzałowych. Urabianie odbywa się przy użyciu MW oraz ZE klasy 0,20 A z przewodami miedzianymi o długości 5,0 m, które łączone są sposobem równoległo-szeregowym skupionym. Jednocześnie odpala się n = 30 otworów, liczba zapalników połączonych w grupie m= 10. Rezystancja całkowita sieci linii strzałowych Rl = 40 ?. Złoże w polu eksploatacji zaliczone jest do I stopnia zagrożenia wodnego i II stopnia zagrożenia tąpaniami.
Na podstawie schematu systemu komorowo-filarowego uzupełnij tabelę 1 o wymiary i nazwy elementów przedstawionych na rysunku 1.
Sporządź w tabeli 2 wykaz kolejnych czynności cyklu wybierania komory.
Oblicz rezystancję obwodu strzałowego Ro. Wyniki obliczeń zapisz w do tabeli 3. Obliczenie rezystancji obwodu strzałowego Ro.
Dobierz metody oceny stanu zagrożeń naturalnych, które występują w polu eksploatacji komory i zapisz je w tabeli 4.
W przodku wybierkowym górnicy przodowi pola, strzałowi, górnicy i operatorzy SMG wykonują czynności jedna po drugiej - cyklicznie. W kopalni stosuje się wielozmianowy system pracy. Uzupełnij tabelę 5.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

 
POBIERZ ZADANIE Z ZAŁĄCZNIKAMI
Pełna wersja zawiera tylko treść zadania z załącznikami (bez rozwiązania).
Niektóre arkusze dostępne w Portalu nie zawierają KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ.
POBIERZ KLUCZ OCENIANIA DO ZADANIA
 
PODYSKUTUJ NA FORUM

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?