Nawigacja
TECHNIK ROLNIK) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2014   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK  - STYCZEŃ 2014
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Ferma drobiu planuje produkcję 30 000 brojlerów kurzych w jednym rzucie. Cykl produkcji brojlerów wynosi 8 tygodni (w tym 2 tygodnie przeznacza się na zabiegi dezynfekcyjno-profilaktyczne). Zakłada się 3% upadków piskląt. Pisklęta będą pochodziły z wylęgarni drobiu. Żywienie w okresie tuczu będzie prowadzone w oparciu o śruty zbożowe z własnej produkcji oraz z zakupu. Właściciel fermy planuje uprawę pszenicy, kukurydzy i pszenżyta z przeznaczeniem na pełne pokrycie własnych potrzeb paszowych w zakresie tych składników.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z organizacją żywienia 30 000 brojlerów kurzych w jednym rzucie oraz w ciągu całego roku.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł projektu.
  2. Założenia, czyli niezbędne dane do wykonania projektu żywienia brojlerów wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Obliczenia ilości rzutów brojlerów w ciągu roku; ilości produkcji brojlerów w jednym rzucie oraz w ciągu całego roku.
  4. Potrzeby pokarmowe brojlerów oraz zapotrzebowanie na mieszanki pełnoporcjowe w poszczególnych okresach tuczu w 1 rzucie (w zapotrzebowaniu należy uwzględnić planowaną produkcję - bez upadków piskląt).
  5. ..................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ROLNIK) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2013   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK - STYCZEŃ 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Hodowca Paweł Bystry jest członkiem spółdzielni mleczarskiej i prowadzi stado 35 krów mlecznych rasy czarno-białej (HO). Spółdzielnia odbiera bezpośrednio z gospodarstwa przeciętnie 18 000 litrów mleka miesięcznie w klasie extra.
Gospodarstwo posiada ważny atest sanitarno-weterynaryjny. Stado jest zdrowe, w dobrej kondycji, właściwie utrzymane, objęte bieżącą opieką lekarza weterynarii oraz jest pod kontrolą użytkowości mlecznej. Pan Bystry współpracuje ze SHiUZ w Zamościu w zakresie doboru nasienia buhajów do krycia swoich krów. Usługę inseminacji wykonuje inseminator Stacji w terminie 63 dni (9 tygodni) po wycieleniu.
W gospodarstwie tym dnia 12.01.2013 r. urodziła się jałóweczka, kod literowy rasy HO, po buhaju o numerze identyfikacyjnym PL008765433679, od krowy o numerze identyfikacyjnym PL 008754336000.

Opracuj projekt organizacji i dokumentowania rozrodu krów, oszacuj miesięczną wartości sprzedaży mleka w tym gospodarstwie oraz zgłoś urodzenie się cielęcia-jałóweczki.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł projektu.
  2. Założenia, czyli niezbędne dane do wykonania projektu wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Plan działań wchodzących w zakres prawidłowego prowadzenia rozrodu krów od wycielenia do następnego porodu (tj. stwierdzenia wystąpienia rui, obserwacji zewnętrznych objawów ciąży, postępowania z cielną krową, przygotowania do porodu). Plan może być przedstawiony w formie listy lub schematu blokowego.
  4. ......................................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ROLNIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2012   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK - CZERWIEC 2012
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

W gospodarstwie rolnym na Pomorzu, o powierzchni użytków rolnych 25 ha, właściciel zaplanował produkcję tuczników, z wykorzystaniem jęczmienia jarego z własnych upraw do mieszanek pasz treściwych. Rolnik założył, że udział jęczmienia w dziennej dawce żywieniowej tuczników wynosi 40%. Pod uprawę jęczmienia jarego rolnik przeznaczył 20% powierzchni użytków rolnych. Przedplonem będzie łubin żółty, zebrany w III dekadzie sierpnia.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z uprawą jęczmienia jarego, zaplanowaniem ilości tuczników, które można wyżywić w gospodarstwie, biorąc pod uwagę wielkość zbiorów jęczmienia jarego oraz przygotowaniem paszy tucznikom.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej.
  2. Założenia, czyli dane niezbędne do opracowania projektu realizacji prac, wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Harmonogram prac przy uprawie jęczmienia jarego wraz z nawożeniem i ochroną roślin, obejmujący okres po zebraniu łubinu żółtego do zbioru ziarna i słomy oraz przyporządkowanie maszyn i urządzeń do poszczególnych czynności (praca + termin / faza rozwojowa roślin + maszyna / urządzenie).
  4. Określenie powierzchni uprawy jęczmienia jarego oraz wielkości plonu i zbioru jęczmienia jarego.
  5. Zalecane dawki wapna, ilości nawozów NPK w czystym składniku oraz obliczenie ilości nawozów NPK, które należy zastosować na 1 ha i na cały areał.
  6. Obliczenie ilości środków ochrony roślin potrzebnych w uprawie jęczmienia jarego.
  7. Zaplanowanie ilości tuczników, które można wyżywić w gospodarstwie oraz dobór czynności, maszyn i urządzeń niezbędnych do przygotowania mieszanki pasz dla tuczników (czynność + sprzęt/urządzenie).

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ROLNIK) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2012   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK - STYCZEŃ 2012
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Jan Kowalski jest właścicielem gospodarstwa rolnego położonego na obszarach szczególnie narażonych (OSN). Gospodarstwo nastawione jest na produkcję tuczników mięsnych technologią tuczu zbożowego. Właściciel planuje budowę tuczami płytkiej ściołowej z kojcami typu duńskiego, w układzie dwurzędowym. Stado będzie liczyło 100 szt. tuczników mięsnych. Zwierzęta będą utrzymywane w stałych grupach po 10 szt., od wstawienia warchlaków do końca tuczu. Pasza zadawana będzie do koryt. Przy tuczami będzie budowana także płyta obornikowa i zbiornik na gnojówkę. Okres magazynowania odchodów będzie wynosił 6 miesięcy.

Opracuj projekt zagospodarowania wnętrza budynku na potrzeby tuczami.

Projekt realizacji prac powinien zwierać:

  1. Tytuł odnoszący się do zakresu treści opracowania projektu.
  2. Założenia, czyli niezbędne dane do wykonania projektu wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Plan działań związanych z podejmowaniem decyzji dotyczących budowy tuczami (np. w formie schematu blokowego).
  4. Opis wnętrza tuczami z kojcami typu duńskiego (z uwzględnieniem zalet i wad planowanego urządzenia tuczami).
  5. Opis warunków zoohigienicznych utrzymania tuczników mięsnych.
  6. Wykonanie obliczeń:
    • produkcji obornika,
    • powierzchni płyty obornikowej oraz pojemności zbiornika na gnojówkę,
    • wymiarów kojca oraz całej tuczami.
  7. Wykonanie szkicu przyziemia tuczami z zaznaczeniem:
    • wymiarów całego budynku, wymiarów korytarzy, wymiarów kojca,
    • rozmieszczenia kojców z zaznaczeniem koryt i drzwiczek do kojców,

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ROLNIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2011   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK - CZERWIEC 2011
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Gospodarstwo rolne Pana Marka Dudy specjalizuje się w chowie bydła mlecznego. Posiada 40 krów mlecznych. Prowadzi kooperację z innym rolnikiem, któremu sprzedaje wszystkie cielęta i od którego kupuje wysokocielne jałowice. Płodność krów w tym gospodarstwie wynosi 90%. Rolnik co roku przeprowadza remont stada. Krowy użytkowane są średnio przez 4 lata. Produkcja roślinna nastawiona jest głównie na produkcję pasz dla krów. Okres żywienia zimowego w tym gospodarstwie wynosi 200 dni.
Plony z hektara w ostatnich latach kształtowały się następująco:
- kukurydza na kiszonkę - 800 dt
- podwiędnięte trawy - 500 dt
- siano łąkowe - 130 dt
- jęczmień - 60 dt
- pszenica - 65 dt
- buraki cukrowe - 650 dt
Rolnik planuje zawsze rezerwę w wysokości 10% każdej paszy oraz straty w czasie przygotowywania i przechowywania kiszonek w wysokości 30%. Roczna wydajność od krowy wynosi średnio 7100 kg mleka. Przy sporządzaniu bilansu zakładamy, że krowy żywimy tak, jakby produkowały średnio 20 kg mleka dziennie, o zawartości 4% tłuszczu. Podziel dawkę dzienną na odpas ranny i popołudniowy. Zaplanuj ilość paszy treściwej na okres 1 tygodnia. Dobierz maszyny i urządzenia do produkcji paszy z powiędniętej trawy. Oblicz, ile urodzi się cieląt w ciągu roku oraz ile krów jest wybrakowywanych rocznie.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z przygotowaniem bilansu pasz, na okres żywienia zimowego dla krów mlecznych, w gospodarstwie Pana Marka Dudy.

Projekt realizacji prac egzaminu zawodowego powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy.
  2. Założenia, czyli dane niezbędne do wykonania zadania wynikające z treści zadania i załączników.
  3. ..........................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 8 z 9 3 4 5 6 7 >