Nawigacja
TECHNIK MECHATRONIK (kwalifikacja E.3 - EE.2 - ELM.3) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2015   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK (kwalifikacja E.3 - EE.2 - ELM.3) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Zmontuj na płycie montażowej układ elektropneumatyczny zgodnie z załączonymi schematami. Do montażu wybierz właściwe urządzenia spośród sprzętu zgromadzonego na stanowisku egzaminacyjnym i sprawdź, czy są sprawne. Elementy sterowania elektrycznego zamontuj na szynach montażowych TH35. Sprawdź poprawność wykonania montażu i zapisz wyniki sprawdzenia w Protokole z wykonania pomiarów i oceny jakości montażu.
Uwaga!
Przed podłączaniem elementów do sterownika zapoznaj się z Instrukcją stanowiskową, w której znajduje się opis sposobu połączenia sterownika znajdującego się na stanowisku egzaminacyjnym z zasilaczem oraz opis sposobu połączenia elementów z jego wejściami i wyjściami.
Uwaga!
Po zakończeniu montażu nie załączaj układu.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 240 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHATRONIK (kwalifikacja E.4 - EE.2 - ELM.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK (kwalifikacja E.4 - EE.2 - ELM.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na stanowisku egzaminacyjnym znajduje się zmontowany układ elektropneumatyczny zgodny ze schematem ideowym oraz opisem działania. Położenie elementów układu na płycie montażowej określa rysunek 2.
Zamontuj na płycie zespół przygotowania powietrza zgodnie ze schematem rozmieszczenia elementów. Wykonaj połączenia zespołu przygotowania powietrza ze sprężarką i rozgałęźnikiem powietrza. Wykonaj podłączenia listwy zasilającej X0 i Xl do zasilacza oraz przewody zasilające układ pneumatyczny.
Zgłoś przewodniczącemu ZNCP, przez podniesienie ręki, gotowość do podłączenia zasilania do układu. Po uzyskaniu zgody włącz sprężarkę i zespół przygotowania powietrza. Ustaw ciśnienie zasilające na 5 barów.
Połącz sterownik PLC z komputerem. Włącz zasilanie komputera i sterownika. Prześlij do sterownika znajdujący się na pulpicie komputera program o nazwie Program E.04 1.
Uruchom układ. Ustaw ciśnienie zadziałania przetwornika pneumoelektrycznego tak, aby wycofanie tłoczyska siłownika następowało przy ciśnieniu 3 bary. Zawór dławiąco-zwrotny ustaw w taki sposób, by wycofanie nastąpiło dopiero po pełnym wysunięciu tłoczyska. Przetestuj działanie układu. Wyniki testu zapisz w tabeli 1.
Uwaga! Po zakończeniu zadania pozostaw załączony układ elektropneumatyczny. Pracuj zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHATRONIK (kwalifikacja E.3 - EE.2 - ELM.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK (kwalifikacja E.3 - EE.2 - ELM.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Zmontuj na płycie montażowej układ elektropneumatyczny zgodnie z załączonymi schematami. Do montażu wybierz właściwe urządzenia spośród sprzętu zgromadzonego na stanowisku egzaminacyjnym i sprawdź, czy są sprawne. Elementy sterowania elektrycznego zamontuj na szynach montażowych TH35. Sprawdź poprawność wykonania montażu i określ sposób działania układu. Następnie wypełnij tabelę 1. Ocena jakości wykonania montażu i opis działania układu.

Uwaga!
Po zakończeniu pracy nie załączaj układu.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 240 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015

Zakład produkcyjny otrzymał zlecenie wykonania medali okolicznościowych. Urządzenie do tłoczenia i segregowania medali jest sterowane sterownikiem PLC.
Opracuj projekt realizacji prac związanych z montażem, oprogramowaniem i uruchomieniem urządzenia do tłoczenia i segregowania medali okolicznościowych.
Na podstawie opisu działania urządzenia (Załącznik 1), wykazu elementów oraz modelu mechanizmu sterowniczego zamontowanego na stanowisku egzaminacyjnym, narysuj schemat elektryczny połączeń ze sterownikiem PLC elementów rzeczywistego mechanizmu sterowniczego tj. przycisków sterowniczych, czujników i elektrozaworów.
W KARCIE PRACY EGZAMINACYJNEJ uzupełnij listę przyporządkowania i listę sygnałów wejściowych i wyjściowych dla wybranych elementów mechanizmu sterowniczego. Z zamieszczonych danych katalogowych czujników nacisku (Załącznik 2) dobierz taki, który będzie spełniał wymagania wynikające z opisu działania urządzenia i wpisz parametry wybranego czujnika do tabeli Dane katalogowe wybranego czujnika nacisku.
Sporządź w języku SFC lub GRAFCET lub schematów blokowych lub diagramów stanu algorytm działania mechanizmu sterowniczego zgodnie z opisem (Załącznik 1).
Napisz program sterowniczy w języku LD (schemat drabinkowy) lub FBD (schemat bloków funkcyjnych), zapewniający poprawne działanie urządzenia do tłoczenia i segregowania medali.
Prześlij program do sterownika PLC, sprawdź poprawność działania programu i uruchom model mechanizmu sterowniczego urządzenia zamontowany na stanowisku egzaminacyjnym. Wprowadź ewentualne poprawki do programu i algorytmu. Sporządź dokumentację z wykonanych prac.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:
1. Tytuł pracy egzaminacyjnej wynikający z treści zadania.
2. Wykaz sygnałów wejściowych i wyjściowych dla wybranych elementów mechanizmu sterowniczego.
3. Schemat połączeń elektrycznych sterownika PLC z rzeczywistymi elementami wejściowymi i wyjściowymi mechanizmu sterowniczego.
4. Algorytm działania mechanizmu sterowniczego w języku SFC lub GRAFCET.
5. Dobrany czujnik nacisku.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2013   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK - CZERWIEC 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Na linii technologicznej do produkcji poduszek powietrznych, zastosowano automat do zgrzewania folii, Automat wyposażono w urządzenie sterownicze wykorzystujące sterownik PLC, współpracujący z zewnętrznym analizatorem jakości zgrzewu.
Opracuj projekt realizacji prac związanych z montażem, oprogramowaniem i uruchomieniem urządzenia sterowniczego automatu do zgrzewania poduszek powietrznych.

Na podstawie opisu działania automatu, wykazu elementów (Załącznik 1.) oraz modelu urządzenia sterowniczego zamontowanego na stanowisku egzaminacyjnym, narysuj schemat połączeń ze sterownikiem PLC elementów rzeczywistego urządzenia sterowniczego tj. czujników magnetycznych, analizatora jakości zgrzewu, cewki elektrozaworu, lampki kontrolnej i przycisku sterowniczego. W KARCIE PRACY EGZAMINACYJNEJ uzupełnij listę przyporządkowania. ...................................

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej zgodny z treścią zadania.
  2. Założenia do projektu realizacji prac zawierające wykaz sygnałów wejściowych i wyjściowych dla każdego elementu urządzenia sterowniczego podłączonego do sterownika PLC.
  3. .....................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 9 z 12 4 5 6 7 8 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?