
Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik mechatronik (311410)
Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.
Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.
W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.
W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.
Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechatronik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) montowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
2) eksploatowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
3) projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
4) programowania urządzeń i systemów mechatronicznych.
2. EFEKTY KSZTAŁCENIA
Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:
1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2013 (DARMOWY)

TECHNIK MECHATRONIK - CZERWIEC 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)
Na linii technologicznej do produkcji poduszek powietrznych, zastosowano automat do zgrzewania folii, Automat wyposażono w urządzenie sterownicze wykorzystujące sterownik PLC, współpracujący z zewnętrznym analizatorem jakości zgrzewu.
Opracuj projekt realizacji prac związanych z montażem, oprogramowaniem i uruchomieniem urządzenia sterowniczego automatu do zgrzewania poduszek powietrznych.
Na podstawie opisu działania automatu, wykazu elementów (Załącznik 1.) oraz modelu urządzenia sterowniczego zamontowanego na stanowisku egzaminacyjnym, narysuj schemat połączeń ze sterownikiem PLC elementów rzeczywistego urządzenia sterowniczego tj. czujników magnetycznych, analizatora jakości zgrzewu, cewki elektrozaworu, lampki kontrolnej i przycisku sterowniczego. W KARCIE PRACY EGZAMINACYJNEJ uzupełnij listę przyporządkowania.
...................................
Projekt realizacji prac powinien zawierać:
- Tytuł pracy egzaminacyjnej zgodny z treścią zadania.
- Założenia do projektu realizacji prac zawierające wykaz sygnałów wejściowych i wyjściowych dla każdego elementu urządzenia sterowniczego podłączonego do sterownika PLC.
- .....................
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2013 (DARMOWY)

TECHNIK MECHATRONIK - STYCZEŃ 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)
W zakładzie produkcyjnym zamontowano mieszalnik przeznaczony do wstępnego przygotowywania masy chemicznej poprzez dokładne rozpuszczenie granulatu w rozpuszczalniku. W urządzeniu sterowniczym mieszalnika zastosowano sterownik PLC........................
Opracuj projekt realizacji prac związanych z montażem, oprogramowaniem i uruchomieniem urządzenia sterowniczego mieszalnika.
Na podstawie opisu działania mieszalnika, wykazu elementów urządzenia sterowniczego (Załącznik 1) oraz modelu urządzenia zamontowanego na stanowisku egzaminacyjnym, narysuj schemat połączeń ze sterownikiem PLC elementów rzeczywistego urządzenia tj. czujników pojemnościowych, przycisków sterowniczych, czujnika temperatury, zaworów elektromagnetycznych i falownika. W KARCIE PRACY EGZAMINACYJNEJ uzupełnij listę przyporządkowania.
Opracuj algorytm działania urządzenia sterowniczego, a następnie napisz program w języku LAD (schemat drabinkowy) lub FBD (schemat bloków funkcyjnych), zapewniający działanie urządzenia zgodnie z opisem (Załącznik 1). ..................................
Projekt realizacji prac powinien zawierać:
- Tytuł pracy egzaminacyjnej zgodny z treścią zadania.
- Założenia do projektu realizacji prac zawierające wykaz sygnałów wejściowych i wyjściowych dla każdego elementu urządzenia sterowniczego podłączonego do sterownika PLC.
- Wykaz działań związanych z montażem, oprogramowaniem i uruchomieniem urządzenia sterowniczego.
- ..............................
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)