TECHNIK MECHATRONIK (kwalifikacja E.3 - EE.2 - ELM.3) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2015   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK (kwalifikacja E.3 - EE.2 - ELM.3) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Zmontuj na płycie montażowej układ elektropneumatyczny przedstawiony na Rys. 2 i Rys. 3. Niezbędne do montażu elementy wybierz ze sprzętu zgromadzonego na stanowisku egzaminacyjnym. Przed zamontowaniem sprawdź, czy są sprawne.
Elementy pneumatyczne i elektryczne rozmieść zgodnie z Rys. 1. Połączenia elektryczne wykonaj przewodami LY 1 mm2 zakończonymi tulejkami zaciskowymi.
Sprawdź poprawność wykonania montażu. Wykonaj odpowiednie pomiary. Wyniki zapisz w Tabeli 1 Protokół z wykonania pomiarów. Wypełnij Tabelę 2. Zasada działania układu elektropneumatycznego. Uwaga!
Przed podłączeniem elementów do sterownika PLC zapoznaj się z opisem sposobu podłączenia do sterownika PLC zasilania oraz elementów wejściowych i wyjściowych. Po wykonaniu zadania podłącz układ do zasilacza, ale nie włączaj zasilania elektrycznego i pneumatycznego. Zmontowany układ pozostaw na stanowisku egzaminacyjnym.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 150 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.33 - BD.30 - BUD.14) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2015   (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.33 - BD.30 - BUD.14) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Sporządź przedmiar robót, zapotrzebowanie na materiały główne i pomocnicze, wykaz robót w kolejności technologicznej oraz harmonogram ogólny robót, związanych z wykonaniem stropu gęstożebrowego z wieńcami w budynku gospodarczym.
Zadanie wykonaj w oparciu o opis projektowanych robót, rysunki konstrukcyjne i zestawienie stali zbrojeniowej oraz wyciąg z Katalogu Nakładów Rzeczowych 2-02. Konstrukcje budowlane.

Opis projektowanych robót
1. Planuje się wykonanie stropu gęstożebrowego typu Fert-45 w dwukondygnacyjnym budynku
gospodarczym.
2. Planowane roboty obejmują wykonanie stropu gęstożebrowego z prefabrykowanych belek stalowo-ceramicznych Fert-45 o rozpiętości 420 cm, pustaków ceramicznych oraz mieszanki betonowej klasy C 16/20.
3. W ścianach konstrukcyjnych należy przewidzieć wykonanie wieńców stropowych z mieszanki betonowej C 16/20 i prętów zbrojeniowych ze stali gładkiej klasy A-I oraz strzemion ze stali gładkiej klasy A-O.
4. Gotowa mieszanka betonowa do wykonania stropu i wieńców zostanie przywieziona z wytwórni i będzie transportowana taczkami na miejsce wbudowania.
5. Mieszanka betonowa w stropie i wieńcach będzie układana i zagęszczana ręcznie.
6. Zakłada się jednokrotne użycie deskowania i stemplowania.
7. Do wykonania robót przewidziano zatrudnienie:
- trzech robotników odpowiedniej specjalności do wykonania stropów i wieńców stropowych,
- jednego robotnika odpowiedniej specjalności do przygotowania i montażu zbrojenia.
8. Planuje się pracę na jedną zmianę, czas jednej zmiany wynosi 8 godzin.
9. Planuje się wykonywanie stropów i wieńców równolegle z przygotowaniem i montażem zbrojenia.
10. Do obliczenia wydajności dziennej należy skorzystać ze wzoru.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.30 - BD.21 - BD.24 - BD.25 - BD.30 - BUD.25 - BUD.15 - BUD.14...   (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.30 - BD.21 - BD.24 - BD.25 - BD.30 - BUD.25 - BUD.15 - BUD.14 - TKO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Sporządź, wykorzystując program komputerowy do kosztorysowania, kosztorys ofertowy na wykonanie robót ziemnych i fundamentowych.
Do wykonania zadania wykorzystaj dokumentację rysunkową, opis projektowanych robót oraz cennik
robocizny, materiałów i sprzętu.
Do kalkulacji kosztów zastosuj metodę szczegółową.
Zgłoś przez podniesienie ręki przewodniczącemu ZNCP gotowość do wykonania wydruku kosztorysu, a po uzyskaniu zgody wykonaj wydruk.
Wydruk kosztorysu zawierający: stronę tytułową, przedmiar robót wraz z obliczeniami ilości poszczególnych robót budowlanych, kalkulację kosztorysową zawierającą nakłady rzeczowe i ceny czynników produkcji oraz narzuty kosztorysowe wraz z podsumowaniem dołącz do swojej pracy egzaminacyjnej i pozostaw na stanowisku.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.18 - BD.29 - BD.14 - BUD.12) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESI...   (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.18 - BD.29 - BD.14 - BUD.12) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Wykonaj 5 warstw ścianki działowej połączonej ze ścianą nośną za pomocą stalowych kotew zgodnie z rysunkiem 1 oraz tynk cienkowarstwowy mozaikowy zgodnie z rysunkiem 2.
Ściankę wykonaj z cegły kratówki K-3 na tradycyjnej zaprawie murarskiej. Kotwy jednym końcem przybij do ściany nośnej, a drugi koniec wygnij pod kątem prostym i umieść w poziomej spoinie ścianki działowej na wysokości 1 i 4 warstwy. Przesunięcie spoin w kolejnych warstwach ścianki ma wynosić 1/2 cegły. Zastosuj metodę murowania na spoiny pełne.
Tynk cienkowarstwowy mozaikowy wykonaj na fragmencie ściany o wymiarach 1,05 x 0,5 m. Podłoże pod tynk jest pokryte warstwą tynku cementowo-wapiennego i zagruntowane.
Zaprawę do murowania oraz zaprawę do wykonania tynku mozaikowego przygotuj zgodnie z umieszczonymi na opakowaniach instrukcjami producenta.
Zadanie wykonaj na przygotowanym stanowisku egzaminacyjnym, przestrzegając wymagań zawartych w specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, a także zgodnie z zasadami organizacji pracy, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. Po wykonaniu prac oczyść narzędzia i sprzęt, uporządkuj stanowisko, a odpady umieść w odpowiednich pojemnikach.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 210 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.16 - BD.12 - BUD.1) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2015   (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA

TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.16 - BD.12 - BUD.1) - Zadanie praktyczne nr 1 WRZESIEŃ 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Wykonaj szkielet zbrojenia stopy fundamentowej zgodnie z rysunkiem konstrukcyjnym stopy fundamentowej oraz specyfikacją wykonania i odbioru robót zbrójarskich.
Przygotuj pręty zbrojenia nr 1, nr 2, nr 3 o wymiarach i kształtach zgodnych z przedstawionymi na rysunku. Cztery pręty nr 2 ze stali żebrowanej o średnicy 12 mm są już docięte, znajdują się na stanowisku pracy i należy je ukształtować zgodnie z rysunkiem. Stal gładką potrzebną do przygotowania zbrojenia z prętów nr 1 i nr 3 należy dobrać z magazynu.
Ukończenie przygotowania zbrojenia do montażu zgłoś przewodniczącemu ZNCP przez podniesienie ręki i poczekaj na pozwolenie kontynuowania pracy.
Połącz przygotowane pręty w szkielet zbrojenia za pomocą drutu wiązałkowego. Skrajne pręty siatki zbrojenia stopy fundamentowej połącz za pomocą trwałych węzłów zbrój arskich martwych na każdym skrzyżowaniu, a na pozostałych na co najmniej co drugim skrzyżowaniu. Pręty nr 2 i strzemiona nr 3 połącz sztywnymi i trwałymi węzłami zbrój arskimi krzyżowymi na każdym skrzyżowaniu.
Szkielet z prętów nr 2 i nr 3 połącz z siatką zbrojenia stopy fundamentowej za pomocą węzłów zbrój arskich martwych.
Wykonany szkielet zbrojenia stopy ułóż w przygotowanym deskowaniu z zachowaniem wymaganego otulenia zbrojenia.
Prace wykonaj zgodnie z technologią robót zbrojarskich na stanowisku wyposażonym w niezbędne materiały, narzędzia i sprzęt. Podczas wykonywania prac przestrzegaj zasad organizacji pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko robocze, a odpady umieść w odpowiednim pojemniku.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 303 z 457 298 299 300 > >>