OPIEKUNKA DZIECIĘCA (kwalifikacja Z.11 - MS.11 - SPO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016   (DARMOWY)
OPIEKUNKA DZIECIĘCA

OPIEKUNKA DZIECIĘCA (kwalifikacja Z.11 - MS.11 - SPO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na podstawie opisu przypadku opracuj indywidualny plan pracy wychowawczej z dzieckiem wspomagający rozwój motoryki, sensomotoryki, kontaktów społecznych, mowy i myślenia oraz uczuć i emocji oraz jednodniowy plan opieki. Formularze do przygotowania dokumentacji zamieszczone są w arkuszu egzaminacyjnym.
Na fantomie niemowlęcia wykonaj zabieg usuwania ciemieniuchy oraz kąpiel techniką namydlania na przewijaku i spłukiwania w wanience z wodą. Potrzebne przybory, środki i materiały i pobierz z magazynu. Fantom traktuj tak, jakby było to autentyczne dziecko. Po przygotowaniu stanowiska gotowość do wykonania zabiegu usuwania ciemieniuchy i kąpieli dziecka zgłoś przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zgody Przewodniczącego ZN przystąp do wykonania czynności w obecności egzaminatora.
Po kąpieli ubierz niemowlę i połóż je w łóżeczku. Stanowisko uporządkuj. Wszystkie czynności wykonaj zgodnie z zasadami i procedurami, uwzględniając zasady bhp i ergonomii.
Po wykonaniu zadania arkusz egzaminacyjny z wypełnioną dokumentacją pozostaw na stanowisku egzaminacyjnym.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

W programie terapii zajęciowej w pracowni kulinarnej warsztatów terapii zajęciowej uczestniczy 23-letni Adam Kolski. Półtora roku wcześniej mężczyzna stracił w wypadku samochodowym kończyny dolne powyżej stawu kolanowego.
W wypadku zginęli rodzice Adama; podopieczny mieszka w bloku na parterze u swojej 76-letniej babci, którą opiekował się wraz z rodzicami jeszcze przed wypadkiem. Z ojcem wykonali remont tego mieszkania, założyli drewniane boazerie i półki, na których umieszczono modele samolotów wykonywanych w dzieciństwie przez Adama. Przed zdarzeniem, z racji lekkiego stopnia niepełnosprawności intelektualnej i orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, Adam ukończył edukację w zasadniczej szkole zawodowej specjalnej w zawodzie stolarz, ale nie podjął zatrudnienia.
Adam Kolski porusza się samodzielnie na wózku inwalidzkim, jednak na zajęcia do warsztatów terapii zajęciowej przyjeżdża niechętnie. Jest smutny, lakonicznie odpowiada na zadawane pytania, nie nawiązuje żadnych rozmów, ani znajomości. Choć sprawnie wykonuje powierzone obowiązki, często zwalnia się z zajęć, tłumacząc to złym samopoczuciem i zmęczeniem. Następnego dnia nie przyjeżdża na zajęcia do WTZ, a w kolejnym dniu rano w powietrzu wydychanym przez podopiecznego czuje się zapach alkoholu. Pali około 40 papierosów dziennie, ma brudne ubranie, zaniedbane włosy i paznokcie, jest wychudzony. W warsztatach terapii zajęciowej działają cztery pracownie terapii zajęciowej: komputerowa, stolarska, kulinarna i plastyczna. Rada programowa WTZ postanowiła przenieść uczestnika Adama Kolskiego z pracowni kulinarnej do pracowni stolarskiej.
Sporządź diagnozę terapeutyczną Adama Kolskiego, a następnie na jej podstawie opracuj tygodniowy plan zajęć terapeutycznych dla podopiecznego, uwzględniając fakt, że będzie to jego pierwszy tydzień pracy w pracowni stolarskiej. Opracuj też scenariusz zajęć terapeutycznych, w których będzie uczestniczył pan Adam w pracowni stolarskiej.
Do opracowania zadania wykorzystaj formularze zamieszczone w arkuszu.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (kwalifikacja Z.8 - MS.8 - SPO.1) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERW...   (DARMOWY)
ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ (kwalifikacja Z.8 - MS.8 - SPO.1) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na podstawie zamieszczonego fragmentu wywiadu środowiskowego określ problemy i potrzeby podopiecznej oraz uzupełnij w imieniu podopiecznej wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakupu wózka inwalidzkiego ręcznego. Formularze do wypełnienia zamieszczone są w arkuszu egzaminacyjnym.
Na fantomie osoby dorosłej wykonaj przesadzanie podopiecznej z łóżka na wózek inwalidzki. Gotowość wykonania zabiegu zasygnalizuj przez podniesienie ręki. Do wykonania czynności przystąp po uzyskaniu zgody Przewodniczącego ZN.
Zadanie wykonaj zgodnie z zasadami i procedurami, uwzględniając przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii pracy. Po wykonaniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. Arkusz egzaminacyjny pozostaw na stoliku.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

OPIEKUN W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ (kwalifikacja Z.6 - MS.6 - SPO.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZER...   (DARMOWY)
OPIEKUN W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

OPIEKUN W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ (kwalifikacja Z.6 - MS.6 - SPO.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na podstawie Informacji o podopiecznej określ jej problemy oraz opracuj plan działań, uwzględniający rozwiązanie problemów podopiecznej ze wskazaniem osób biorących udział w jego realizacji. Formularze do wypełnienia znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym. Na fantomie osoby dorosłej wykonaj mycie klatki piersiowej, kończyn górnych, pośladków, podmycie oraz zmianę koszuli nocnej i pieluchomajtek. Gotowość do wykonania czynności higienicznych należy zgłosić przewodniczącemu ZN przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu pozwolenia przystąp do wykonania czynności w obecności egzaminatora; wykonaj je zgodnie z zasadami i procedurami uwzględniając przepisy bhp oraz ergonomię pracy opiekuna. Materiały, przybory, środki i sprzęt do wykonania zadania znajdują się w magazynie. Po wykonaniu czynności uporządkuj stanowisko pracy. Arkusz egzaminacyjny pozostaw na stoliku.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

KELNER (kwalifikacja T.10 - TG.11 - HGT.11) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016   (DARMOWY)
KELNER

KELNER (kwalifikacja T.10 - TG.11 - HGT.11) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Opracuj dokumentację, niezbędną do zorganizowania imprezy integracyjnej w restauracji Słoneczny Wierch, zgodną ze wstępnym zamówieniem, złożonym przez pełnomocnika spółki Karapaks, panią Annę Kowalską. Zaproponuj menu oraz sporządź kalkulację kosztów konsumpcji kolacji zasiadanej na podstawie informacji zamieszczonych we wstępnym zamówieniu i w ofercie potraw i napojów restauracji Słoneczny Wierch. Propozycje potraw i napojów zapisz w formularzu - Menu kolacji z kalkulacją kosztów konsumpcji. Sporządź kalkulację kosztów imprezy integracyjnej na podstawie wstępnego zamówienia oraz cennika usług dodatkowych restauracji Słoneczny Wierch. W kalkulacji imprezy uwzględnij koszty konsumpcji oraz 15% rabat. Formularz do sporządzenia kalkulacji znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym - Kalkulacja kosztów imprezy integracyjnej.
Narysuj, na planie sali restauracyjnej zamieszczonym w arkuszu egzaminacyjnym, propozycję ustawienia stołu na kolację zasiadaną, zgodnie ze złożonym wstępnym zamówieniem. Oblicz liczbę stołów konsumenckich potrzebnych do ustawienia stołu na kolację zasiadaną i oznacz na szkicu rozmieszczenie pięćdziesięciu gości. Uwzględnij dane zawarte we wstępnym zamówieniu, w wykazie wyposażenia restauracji Słoneczny Wierch oraz przyjmij założenie, że odległość od krawędzi stołu do środka pierwszego nakrycia wynosi 50 cm, a odległość pomiędzy środkami sąsiadujących nakryć wynosi 75 cm.
Sporządź wykaz bielizny stołowej i elementów dekoracyjnych potrzebnych do przygotowania stołu do konsumpcji. Uwzględnij informacje znajdujące się we wstępnym zamówieniu oraz w wykazie wyposażenia restauracji Słoneczny Wierch. Tabelę do sporządzenia wykazu znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym. Sporządź wykaz zastawy stołowej niezbędnej do konsumpcji i serwowania potraw i napojów (bez zapasu), uwzględniając zaproponowane menu i wyposażenie będące w dyspozycji restauracji Słoneczny Wierch. Tabelę do sporządzenia wykazu zastawy i sprzętu pomocniczego znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym.

Czas na wykonanie zadania wynosi 150 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 205 z 457 200 201 202 > >>