Nawigacja
OPIEKUNKA DZIECIĘCA (kwalifikacja Z.11 - MS.11 - SPO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020   (DARMOWY)
OPIEKUNKA DZIECIĘCA

OPIEKUNKA DZIECIĘCA (kwalifikacja Z.11 - MS.11 - SPO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na podstawie opisu przypadku Poli Mak sporządź dokumentację:
- Kartę danych dziecka;
- Zasady karmienia dwumiesięcznego dziecka ze skłonnością do ulewania;
- Czynniki sprzyjające występowaniu pieluszkowego zapalenie skóry;
- Postępowanie z dzieckiem w przypadku wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry.
Opis przypadku
Pola Mak ma 9 tygodni. Wychowuje się w pełnej rodzinie, która zamieszkuje w dwupokojowym mieszkaniu. Dziewczynka jest pierwszym dzieckiem w rodzinie. Ojciec Poli zatrudnił opiekunkę do dziecka z uwagi na konieczność leczenia szpitalnego żony, gdyż sam nie radzi sobie z opieką nad dzieckiem. Ojciec Poli chce, aby dziecko pod nieobecność matki w domu było bezpieczne i rozwijało się we właściwym dla siebie tempie, dlatego bardzo dokładnie i systematycznie przekazuje informacje o swojej córce opiekunce dziecięcej.
Pola urodziła się w szpitalu siłami natury w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży. Uzyskała 9 punktów w skali Apgar. Jeden punkt został odjęty przez lekarza za barwę skóry dziecka. Masa urodzeniowa Poli wynosiła 3300 g, jej długość ciała 54 cm, a obwód główki 35 cm. W okresie noworodkowym zagrożenia zdrowotne nie występowały. Dziecko rozwija się prawidłowo. Karmione jest sztucznie ze względu na brak pokarmu u matki. Niepokój rodziców wzbudza skłonność Poli do ulewania pokarmu. Przeprowadzona diagnostyka medyczna nie wykazała nieprawidłowości w budowie układu pokarmowego dziecka. Stwierdzono ulewanie spowodowane fizjologiczną niedojrzałością zwieracza przełyku. Aktualnie masa ciała Poli zwiększyła się o 1700 g, jej długość ciała wzrosła o 3 cm, a obwód główki zwiększył się o 2 cm.
W ostatnim czasie na skórze dziewczynki w okolicach przylegania pieluszki do ciała położna środowiskowa zauważyła zmiany świadczące o pieluszkowym zapaleniu skóry.
Przygotuj na stanowisku do wykonywania zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych zestaw do zabiegu toalety twarzy i krocza po wypróżnieniu ze zmianą pieluszki jednorazowej dwumiesięcznego niemowlęcia. Pobierz z magazynu i skompletuj wszystkie potrzebne przybory, materiały i środki.
UWAGA — Po uzyskaniu zgody PZN i w obecności egzaminatora wykonaj zabieg toalety twarzy i przewijania po wypróżnieniu na fantomie niemowlęcia, traktując go jak rzeczywiste dwumiesięczne dziecko płci żeńskiej.
Uporządkuj stanowisko pracy po zakończeniu czynności.
Toaletę twarzy i krocza po wypróżnieniu ze zmianą pieluszki jednorazowej dwumiesięcznego niemowlęcia wykonaj w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Po tym czasie PZN wyda komunikat „czas minął", oznaczający zaprzestanie oceny przez egzaminatora. W przypadku braku komunikatu zakończ czynności gdy uznasz, że wykonałeś zadanie.
Wszystkie formularze do wypełnienia znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym. Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

 
POBIERZ ZADANIE Z ZAŁĄCZNIKAMI
Pełna wersja zawiera tylko treść zadania z załącznikami (bez rozwiązania).
Niektóre arkusze dostępne w Portalu nie zawierają KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ.
POBIERZ KLUCZ OCENIANIA DO ZADANIA
 
PODYSKUTUJ NA FORUM

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?