Nawigacja
TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA (kwalifikacja M.43)) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020   (DARMOWY)
TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA

TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA (kwalifikacja M.43)) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2020 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Do Zakładu Naprawczego Pojazdów i Maszyn Rolniczych „Agrotechnik" w Noworoli zgłosił się Pan Henryk Nowak z zapytaniem w sprawie możliwości wykonania naprawy silnika S 312C w ciągniku rolniczym Ursus C-330. Rolnik poinformował, że silnik nie utrzymuje ciśnienia oleju w układzie smarowania (kontrolka ciśnienia oleju żarzy się), pojazd dymi w kolorze niebieskim i nie rozwija pełnej mocy. Słyszalne jest również stukanie w rejonie zaworów. Zgodnie z informacją uzyskaną od rolnika w ostatnim czasie wymieniono tulejki dźwigienek zaworowych, oś dźwigienek zaworowych, wałek dekompresatora oraz oba wsporniki osi dźwigienek zaworowych.
Mechanik oddelegowany do wykonania diagnostyki wstępnej silnika poinformował kierownika działu napraw w zakładzie naprawczym, że wyniki przeprowadzonego badania szczelności cylindrów oraz pomiaru spadku ciśnienia wskazują na znaczne zużycie gładzi cylindrowej i pierścieni tłokowych. Na prowadnicach zaworowych wyczuwalny jest luz, występują przedmuchy do kanałów dolotowego i wydechowego przez nieszczelne zawory w głowicy. W oleju znajdują się opiłki wskazujące na zużycie łożysk wału korbowego. Ciśnienie oleju w układzie smarowania nie osiąga wartości nominalnej. Z pękniętego korpusu pompy wodnej wydostaje się ciecz chłodząca. Silnik zgodnie z kartą diagnostyki wstępnej został zakwalifikowany do naprawy głównej.
Po zapoznaniu się z wynikami wstępnej diagnostyki pojazdu oraz kalkulacją kosztów wykonania naprawy rolnik podjął decyzję o wykonaniu naprawy pojazdu. Na podstawie oględzin pojazdu przeprowadzonych przez kierownika działu napraw Pana Andrzeja Majewskiego w obecności rolnika stwierdzono, że pojazd nie posiada dodatkowego wyposażenia oraz, że jest kompletny. Rolnik oświadczył, że nie posiada książki serwisowej ani gwarancji na przekazywany do naprawy ciągnik.
Jako kierownik działu napraw w zakładzie naprawczym, który w obecności rolnika wypełnił zlecenie wykonania naprawy nr 36/06 (Załącznik A) i protokół zdawczo-odbiorczy (Załącznik B), w miejscu podpisu wpisz: Andrzej Majewski. Dokumenty sporządź na dzień egzaminu.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

 
POBIERZ ZADANIE Z ZAŁĄCZNIKAMI
Pełna wersja zawiera tylko treść zadania z załącznikami (bez rozwiązania).
Niektóre arkusze dostępne w Portalu nie zawierają KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ.
PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA
 
PODYSKUTUJ NA FORUM

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?