Nawigacja
TECHNIK ROLNIK (kwalifikacja R.3 - RL.3 - ROL.4) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2015   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK (kwalifikacja R.3 - RL.3 - ROL.4 - STYCZEŃ 2015 Zadanie praktyczne nr 1 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Jesteś rolnikiem planującym siew pszenicy ozimej nasionami pochodzącymi z własnego gospodarstwa. Na stanowisku masz przygotowany materiał siewny oraz skiełkowane próbki nasion. Oznacz czystość 100 g materiału siewnego oraz zdolność kiełkowania każdej próbki. Oblicz parametry użytkowe nasion i wypełnij kartę oceny materiału siewnego.
Materiał siewny po oznaczeniu czystości i MTN (masy tysiąca nasion) pozostaw na stanowisku do oceny.

Wykonaj wskazane czynności obsługi codziennej ciągnika, przeznaczonego do agregatowania z siewnikiem i wypełnij kartę obsługi codziennej ciągnika. Obsługę wykonaj na wyznaczonym ciągniku zgodnie z dostępną na stanowisku instrukcją obsługi ciągnika. Gotowość do wykonania obsługi ciągnika zgłoś przez podniesienie ręki.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ROLNIK) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2014   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK  - STYCZEŃ 2014
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Ferma drobiu planuje produkcję 30 000 brojlerów kurzych w jednym rzucie. Cykl produkcji brojlerów wynosi 8 tygodni (w tym 2 tygodnie przeznacza się na zabiegi dezynfekcyjno-profilaktyczne). Zakłada się 3% upadków piskląt. Pisklęta będą pochodziły z wylęgarni drobiu. Żywienie w okresie tuczu będzie prowadzone w oparciu o śruty zbożowe z własnej produkcji oraz z zakupu. Właściciel fermy planuje uprawę pszenicy, kukurydzy i pszenżyta z przeznaczeniem na pełne pokrycie własnych potrzeb paszowych w zakresie tych składników.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z organizacją żywienia 30 000 brojlerów kurzych w jednym rzucie oraz w ciągu całego roku.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł projektu.
  2. Założenia, czyli niezbędne dane do wykonania projektu żywienia brojlerów wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Obliczenia ilości rzutów brojlerów w ciągu roku; ilości produkcji brojlerów w jednym rzucie oraz w ciągu całego roku.
  4. Potrzeby pokarmowe brojlerów oraz zapotrzebowanie na mieszanki pełnoporcjowe w poszczególnych okresach tuczu w 1 rzucie (w zapotrzebowaniu należy uwzględnić planowaną produkcję - bez upadków piskląt).
  5. ..................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Nowy egzamin zawodowy - podstawa kształcenia w zawodzie technik rolnik
TECHNIK ROLNIK

Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik rolnik (314207)

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.

W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.

W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.

Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik rolnik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej;

2) prowadzenia i obsługi pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej;

3) prowadzenia sprzedaży produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich;

4) organizowania i nadzorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej;

5) podejmowania decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego.

2. EFEKTY KSZTAŁCENIA

Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:

1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ROLNIK) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2013   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK - STYCZEŃ 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Hodowca Paweł Bystry jest członkiem spółdzielni mleczarskiej i prowadzi stado 35 krów mlecznych rasy czarno-białej (HO). Spółdzielnia odbiera bezpośrednio z gospodarstwa przeciętnie 18 000 litrów mleka miesięcznie w klasie extra.
Gospodarstwo posiada ważny atest sanitarno-weterynaryjny. Stado jest zdrowe, w dobrej kondycji, właściwie utrzymane, objęte bieżącą opieką lekarza weterynarii oraz jest pod kontrolą użytkowości mlecznej. Pan Bystry współpracuje ze SHiUZ w Zamościu w zakresie doboru nasienia buhajów do krycia swoich krów. Usługę inseminacji wykonuje inseminator Stacji w terminie 63 dni (9 tygodni) po wycieleniu.
W gospodarstwie tym dnia 12.01.2013 r. urodziła się jałóweczka, kod literowy rasy HO, po buhaju o numerze identyfikacyjnym PL008765433679, od krowy o numerze identyfikacyjnym PL 008754336000.

Opracuj projekt organizacji i dokumentowania rozrodu krów, oszacuj miesięczną wartości sprzedaży mleka w tym gospodarstwie oraz zgłoś urodzenie się cielęcia-jałóweczki.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł projektu.
  2. Założenia, czyli niezbędne dane do wykonania projektu wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Plan działań wchodzących w zakres prawidłowego prowadzenia rozrodu krów od wycielenia do następnego porodu (tj. stwierdzenia wystąpienia rui, obserwacji zewnętrznych objawów ciąży, postępowania z cielną krową, przygotowania do porodu). Plan może być przedstawiony w formie listy lub schematu blokowego.
  4. ......................................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ROLNIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2012   (DARMOWY)
TECHNIK ROLNIK

TECHNIK ROLNIK - CZERWIEC 2012
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

W gospodarstwie rolnym na Pomorzu, o powierzchni użytków rolnych 25 ha, właściciel zaplanował produkcję tuczników, z wykorzystaniem jęczmienia jarego z własnych upraw do mieszanek pasz treściwych. Rolnik założył, że udział jęczmienia w dziennej dawce żywieniowej tuczników wynosi 40%. Pod uprawę jęczmienia jarego rolnik przeznaczył 20% powierzchni użytków rolnych. Przedplonem będzie łubin żółty, zebrany w III dekadzie sierpnia.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z uprawą jęczmienia jarego, zaplanowaniem ilości tuczników, które można wyżywić w gospodarstwie, biorąc pod uwagę wielkość zbiorów jęczmienia jarego oraz przygotowaniem paszy tucznikom.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej.
  2. Założenia, czyli dane niezbędne do opracowania projektu realizacji prac, wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Harmonogram prac przy uprawie jęczmienia jarego wraz z nawożeniem i ochroną roślin, obejmujący okres po zebraniu łubinu żółtego do zbioru ziarna i słomy oraz przyporządkowanie maszyn i urządzeń do poszczególnych czynności (praca + termin / faza rozwojowa roślin + maszyna / urządzenie).
  4. Określenie powierzchni uprawy jęczmienia jarego oraz wielkości plonu i zbioru jęczmienia jarego.
  5. Zalecane dawki wapna, ilości nawozów NPK w czystym składniku oraz obliczenie ilości nawozów NPK, które należy zastosować na 1 ha i na cały areał.
  6. Obliczenie ilości środków ochrony roślin potrzebnych w uprawie jęczmienia jarego.
  7. Zaplanowanie ilości tuczników, które można wyżywić w gospodarstwie oraz dobór czynności, maszyn i urządzeń niezbędnych do przygotowania mieszanki pasz dla tuczników (czynność + sprzęt/urządzenie).

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 8 z 9 3 4 5 6 7 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?